Właściciele gabinetów lekarskich przy ul. Górniczej 17A mają możliwość zabezpieczenia w pobliżu miejsc postojowych dla swoich klientów – twierdzi Urząd Miejski w Złotoryi. Niezależnie od tego miasto zdecyduje się na wybudowanie niewielkiego i ogólnodostępnego parkingu w środkowej części ulicy.
Wracamy do sprawy sprzed kilku dni, czyli kontrowersji wokół zakazu zatrzymywania się w dolnej i środkowej części ul. Górniczej (pisaliśmy o tym TUTAJ). Przypomnijmy, ze pierwotnie złotoryjski magistrat ustawił znaki z zakazem jedynie na czas budowy ronda na pl. Władysława Reymonta. Ale ponieważ rozwiązanie to w sposób znaczący poprawiło płynność ruchu i podniosło poziom bezpieczeństwa na Górniczej – co potwierdza zarówno policja, jak i straż miejska – w UM zdecydowano o wprowadzeniu zakazu na stałe. Postulowała to zresztą część mieszkańców.
Nieprzychylnie zareagowali na to jednak właściciele gabinetów lekarskich znajdujących się w budynku przy Górniczej 17A, którzy żądają przywrócenia możliwości parkowania lub wyznaczenia kilku miejsc parkingowych przed gabinetami. „Brak możliwości zaparkowania praktycznie uniemożliwia nam skuteczne prowadzenie naszej działalności. Miesięcznie setki pacjentów korzystających z naszych usług nie mają możliwości zostawienia auta w pobliżu gabinetu” – napisał do burmistrza Roberta Pawłowskiego właściciel jednego z gabinetów, Marcin Wątrobiński.
W odpowiedzi burmistrz zasugerował, że właściciele gabinetów sami są sobie winni, bo przez zastosowanie niefunkcjonalnego układu architektonicznego nie posiadają obecnie terenu pod własny parking. Zdaniem Pawłowskiego, to jedyna taka lokalizacja na ul. Górniczej. „To na podmiocie gospodarczym, osiągającym z tytułu prowadzonej działalności dochód, w pierwszej kolejności ciąży obowiązek zapewnienia miejsc parkingowych dla pracowników oraz klientów i nie powinien obarczać tym ciężarem lokalnej społeczności. Analiza tego konkretnego przypadku prowadzi do wniosków, że istnieją inne sposoby na rozwiązanie przedstawionego problemu niż ponowne blokowanie ulicy” – odpisuje burmistrz.
Jakie inne rozwiązania miał konkretnie na myśli? Wyjaśnia to pismo, jakie otrzymaliśmy z UM w reakcji na dyskusję na forach internetowych, która się rozpętała po naszej poprzedniej publikacji. Przytaczamy je w całości niżej.
1. Na działce nr 87/12 obręb 2 przy ul. Górniczej (na zdjęciu obok, znajduje się dokładnie naprzeciwko posesji Górnicza 17A, gdzie mieszczą się gabinety – dop. red.) zgodnie z miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego jest możliwość wybudowania miejsc parkingowych, które mogą stanowić funkcję uzupełniającą do funkcji mieszkalnej i nie mogą przekroczyć 50% powierzchni działki. Pracownicy Urzędu Miejskiego ustalili, że działka jest na sprzedaż, a także cenę, za jaką obecny właściciel chce ją sprzedać.
2. Pracownicy Urzędu Miejskiego ustalili, że niecałe 150 m od wejścia na posesję, na której w domku jednorodzinnym znajdują się gabinety lekarskie, jest działka, której właściciel może wydzierżawić kilka miejsc postojowych – wystarczy zadzwonić i się umówić.
3. Urząd Miejski rozpoczął przygotowania do budowy kilku miejsc parkingowych przy ul. Górniczej, będą to jednak miejsca ogólnodostępne – nie ma mowy o jakiejkolwiek wyłączności.
Należy dodać, że w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest obowiązek zapewnienia minimalnej liczby miejsc do parkowania. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych: 1 na 1 lokal mieszkalny i 1 na 1 lokal użytkowy. Czyli budynek mieszkalny + 2 gabinety dentystyczne + 1 internistyczny = obowiązek zapewnienia 4 miejsc parkingowych. I nie jest to novum, lecz podobne zapisy funkcjonowały w poprzednich planach. Wskutek rozszerzania pierwotnie przyjętych funkcji dla danej zabudowy obchodzi się często te zapisy, ponieważ nie ma instrumentu, który mógłby skutecznie zablokować możliwość utworzenia gabinetu lekarskiego w domku jednorodzinnym w momencie, gdy nie ma wydzielonego dodatkowego miejsca parkingowego, co oczywiście nie pozwala przedsiębiorcy na zrzucenie tego obowiązku na kogoś innego.
Dodajmy, że problemy z parkowaniem na Górniczej nie omijają również rodziców, których dzieci uczęszczają do Przedszkola Miejskiego nr 2. Dlatego zdecydowano, że udostępniony dla nich zostanie cały parking na podwórku placówki, który pomieści co najmniej 10 aut. Rodzice mają prawo tutaj wjechać, gdy przywożą lub odbierają dziecko z przedszkola.