Do dziesiątego w historii Złotego Dyktanda zostało już tylko 10 dni. Konkurs odbędzie się w sobotę 30 listopada, a tegorocznych laureatów poznamy tydzień później. Tytuły mistrzów ortografii i Złote Pióra wręczy im na gali znana dziennikarka Beata Tadla. Przypominamy dziś zasady polonistycznej rywalizacji.
Dyktando to wydarzenie kulturalne, które jest największym świętem języka polskiego w Złotoryi. Wraca do kalendarza imprez po pięciu latach przerwy w wyjątkowej, bo jubileuszowej odsłonie (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ). Tematem przewodnim 10. edycji konkursu będzie złoto. Teksty konkursowe z pułapkami ortograficznymi dla miłośników poprawnej polszczyzny są w trakcie tworzenia. Imprezie towarzyszyć będzie rocznicowa publikacja w postaci książki podsumowującej 10 edycji Złotego Dyktanda.
Konkurs odbędzie się w ostatnią sobotę listopada w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi. Tradycyjnie pierwsze za pióra chwycą dzieci i młodzież, które siądą do pisania o godz. 9. Dwie godziny później, o 11, z polską ortografią zmierzą się dorośli. Nie trzeba się nigdzie zapisywać – wystarczy 30 listopada przyjść do „jedynki” z czymś do pisania.
Gala z rozdaniem nagród zaplanowana jest w Złotoryjskim Ośrodku Kultury na kolejną sobotę, 7 grudnia o godz. 11. Na zaproszenie Urzędu Miejskiego w Złotoryi weźmie w niej udział Beata Tadla, znana dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz prezenterka, która może się pochwalić tytułem Mistrz Mowy Polskiej.
Kto może wystartować w Złotym Dyktandzie, na jakich zasadach i w jakich kategoriach? Te wszystkie informacje można znaleźć w ramce umieszczonej poniżej.
fot. FB/Beata Tadla
ZASADY ZŁOTEGO DYKTANDA
1. Dyktando może napisać każdy bez wcześniejszego zgłoszenia.
2. Uczestnicy piszą dyktanda w określonych grupach wiekowych:
• Pacholęta – szkoła podstawowa (kl. 3)
• Sztubacy – szkoła podstawowa (kl. 4-6)
• Żacy młodsi – szkoła podstawowa (kl. 7-8)
• Żacy starsi – szkoły ponadpodstawowe
• Magisters – dorośli (do 45 lat)
• Profesores – dorośli (powyżej 45 lat)
3. Piszący przynoszą ze sobą przybory do pisania (pióro lub długopis).
4. Pisząc dyktando, każdy pracuje samodzielnie.
5. Ze względów organizacyjnych nie będzie możliwości wglądu do sprawdzonych prac.
6. Komisję sprawdzającą tworzą nauczyciele poloniści ze szkół złotoryjskich.
7. Wyniki ogłoszone zostaną podczas gali X Złotego Dyktanda.
8. Konkurs jest jednoetapowy i wyłania zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Przyznawane są również wyróżnienia.
9. Do rywalizacji o tytuł Mistrza Złotego Dyktanda nie zapraszamy polonistów (nauczycieli czynnych zawodowo i emerytów).
10. Wyłonienie zwycięskiej rodziny odbędzie się wg następujących zasad:
- każdy przedstawiciel rodziny pisze dyktando w swojej kategorii wiekowej,
- konkurencja rodzinna nie ogranicza liczby osób piszących dyktando,
- do wyłonienia zwycięzców brane będą pod uwagę dwa najlepsze wyniki rodziny,
- warunkiem udziału w kategorii rodzinnej jest wpisanie przez każdego uczestnika konkursu pozostałych członków rodziny na karcie dyktanda.
11. Każdy uczestnik ma możliwość rywalizowania o tytuł Mistrza Złotego Dyktanda i jednocześnie może reprezentować rodzinę.