Jeżeli ktoś pracował w Polsce i Ukrainie, to po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie mógł wystąpić o „podwójną” emeryturę.
Polska ma podpisaną umowę o zabezpieczeniu społecznym z Ukrainą, która weszła w życie w styczniu 2014 r. Zapisy umowy mówią o tym, że osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce i w Ukrainie, emeryturę może uzyskać z obydwu krajów.
Zasada ta dotyczy zarówno obywateli polskich jak i ukraińskich.
Taka osoba musi jednak spełnić warunki wymagane do nabycia prawa do świadczenia w obydwu państwach.
Która instytucja przyzna emeryturę lub rentę, jeśli ktoś pracował zarówno w Polsce jak i w Ukrainie?
– W takiej sytuacji można otrzymywać dwie emerytury lub renty. Od nas oraz z ukraińskiej instytucji ubezpieczeniowej. Muszą być jednak spełnione warunki do przyznania tych świadczeń, które są określone w przepisach obowiązujących w Polsce oraz na Ukrainie – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – My wypłacimy emeryturę lub rentę za okresy ubezpieczenia w Polsce, natomiast ukraińska instytucja wypłaci świadczenie za okresy pracy na Ukrainie – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Podobne uprawnienie przysługuje Polakom mieszkającym w Ukrainie i innych krajach, z którymi Polska zawarła umowy, oraz na obszarze Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Rzeczniczka dodaje, że dzięki postanowieniom umowy możliwe jest transferowanie świadczeń dla osób pobierających ukraińską emeryturę czy rentę, a obecnie mieszkających w naszym kraju, na ich rachunki bankowe w Polsce lub analogicznie świadczenie z Polski na rachunek bankowy w Ukrainie.
Jeśli obywatel Ukrainy wystąpi w Polsce o emeryturę lub rentę, ale jego polski staż ubezpieczenia okaże się zbyt krótki, aby nabył prawo do polskiego świadczenia, wówczas zostaną przez ZUS doliczone ukraińskie okresy ubezpieczenia. W przypadku, gdy do ZUS wpłynie wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale obywatel Ukrainy stał się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia w Ukrainie, ZUS uzna ten warunek za spełniony.
Z kolei, jeśli osoba pochodząca z Ukrainy ma już emeryturę lub rentę z ZUS i zamieszka ponownie w Ukrainie, wypłata z Polski może wpływać na rachunek bankowy w Ukrainie. Nie trzeba też składać dwóch oddzielnych wniosków o emeryturę lub rentę, jeśli ktoś pracował w Polsce i w Ukrainie.
Wniosek składa się tylko w państwie, w którym obecnie ubezpieczony mieszka.
Gdzie złożyć wniosek?
Jeśli ktoś mieszka w Polsce, wniosek może złożyć:
- bezpośrednio w oddziale ZUS w Rzeszowie (Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, al. Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów), który będzie rozpatrywał wniosek,
- w tej placówce ZUS, która jest najbliżej miejsca zamieszkania, wówczas placówka przekaże wniosek do oddziału ZUS w Rzeszowie,
- przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) – na stronie www.zus.pl. Jednak dokumenty, które dołącza się do wniosku, trzeba złożyć w formie papierowej w odpowiedniej placówce lub wysłać je do ZUS pocztą.
Jeśli ktoś mieszka w Ukrainie, wniosek o emeryturę lub rentę z ZUS powinien złożyć w Głównym Zarządzie Funduszu Emerytalnego Ukrainy, w Obwodzie Lwowskim, Wydział Rent Zagranicznych, ul. Metropolity Andrieja 10, 79016 m. Lwów.