Złotą Arenę na zalewem tym razem przetestowali specjaliści od spraw górniczych z różnych zakątków Europy, którzy przyjechali na konferencję do Krotoszyc. Wpadli też na kilka godzin do Złotoryi, gdzie oprócz płukania złota mieli okazję zapoznać się z perspektywami i ambicjami Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów związanymi z logo UNESCO. Byli ponoć mocno zaskoczeni walorami naszego regionu.
Przedstawiciele urzędów górniczych z państw Europy spotykają się co roku w innym kraju. – Rozmawiamy na temat polityki w górnictwie, norm i zasad, w szczególności bezpieczeństwa, oraz ochrony środowiska naturalnego. Odkrywamy także różne rejony europejskie z bogatą historią górnictwa – tłumaczył Klaus Freytung z Brandenburgii.
Tym razem specjaliści od nadzoru górniczego postanowili odkryć rejon Zagłębia Miedziowego. Spotkali się na trzydniowej konferencji w pałacu w Krotoszycach. O randze tego wydarzenia niech świadczy fakt, że XXVI Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.
Wyższy Urząd Górniczy, organizator konferencji, już po raz czwarty gościł w Polsce władze nadzoru górniczego państw europejskich. Tematem tegorocznych obrad były „Prawne aspekty odpowiedzialności za obecnie występujące szkody górnicze powstałe na skutek działalności dawnych, albo opuszczonych zakładów górniczych”.
W spotkaniu, poza przedstawicielami naszego WUG-u z prezesem Adamem Mirkiem na czele, uczestniczyli specjaliści górniczy z dziewięciu państw europejskich: Czech, Estonii, Finlandii, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Ukrainy. W obradach wzięli też udział wysłannik Komisji Europejskiej i menadżerowie z KGHM-u.
Podczas spotkania każdy kraj przygotował referat i prezentację, przedstawiające problemy i rozwiązania stosowane w każdym z nich w zakresie rozwiązań legislacyjnych dotyczących postępowania w przypadku ujawnienia się szkód górniczych powstałych na skutek dawnej lub porzuconej działalności górniczej. Goście z zagranicy zwiedzili poza tym Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice oraz Zakłady Wzbogacania Rudy.
Zawitali również, na zaproszenie burmistrza Roberta Pawłowskiego, do Złotoryi. W Złotoryjskim Ośrodku Kultury zorganizowano dla nich prelekcje prezentujące nasz region i jego górniczą historię, a także występujące u nas bogactwa naturalne. Poznali dzięki temu walory turystyczne i historyczne Dolnego Śląska oraz Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja geolożki Marzeny Biernat poświęcona trzem okresom wulkanizmu na Pogórzu Kaczawskim.
Goście z Europy mieli również okazję zapoznać się z historią i tradycją płukania złota w naszym mieście. Udali się z przewodniczką na spacer ulicami Złotoryi, odwiedzając Basztę Kowalską i Muzeum Złota, a na koniec zawędrowali na Złotą Arenę na zalewem, gdzie w sierpniu walczono o medale mistrzostw świata. Chętni, po krótkim instruktażu i wsparciu PBKZ, mogli spróbować swoich sił w samodzielnym poszukiwaniu złotego kruszcu.
– Płukanie złota zrobiło wśród nich furorę, bardzo im się spodobała ta propozycja, długo jeszcze rozmawiali o wizycie na Złotej Arenie po powrocie do Krotoszyc. Mam też sygnały, że byli pod dużym wrażeniem otwartości i gościnności, z którą spotkali się w Złotoryi – mówi Katarzyna Iwińska z ze złotoryjskiego ratusza, która koordynowała wizytę gości w naszym mieście.
– Złotoryja jest naprawdę fascynująca, a program przygotowany przez organizatorów był bardzo interesujący. Dziękujemy za zaproszenie – podsumował wspomniany już Klaus Freytung.
Przypomnijmy, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów stara się o uzyskanie rekomendacji UNESCO – ze względu na dziedzictwo geologiczne regionu, które pozwala udokumentować przeszło 500 mln lat ziemi. Logo UNESCO uchodzi za mercedesa wśród certyfikatów o charakterze turystycznym.
– Wizyta prezesów urzędów górniczych stanowi jedną z cyklu imprez nakierowanych na szeroką promocję Krainy Wygasłych Wulkanów – wyjaśnia Iwińska.
fot. Facebook Miasto Złotoryja, Gospodarcza Złotoryja