Myślę, że ci, którzy podejmą się wyzwania i zasiądą do tegorocznego dyktanda, będą je pisali z przyjemnością – zapewnia Anna Maćkowska, spod pióra której wyszły teksty na 10. edycję Złotego Dyktanda. Konkurs odbędzie się już w najbliższą sobotę. Prezentujemy dziś słowa, które mogą w tym roku sprawić trudności uczestnikom ortograficznej zabawy, przypominamy również zapis złotoryjskich ortogramów.
Autorką tegorocznych tekstów konkursowych jest Anna Maćkowska, była dyrektorka XIV LO we Wrocławiu, z pochodzenia złotoryjanka. Przede wszystkim jednak – polonistka, której nie brakuje doświadczenia przy tego rodzaju zadaniach. W swojej karierze zawodowej tworzyła nie tylko dyktanda, ale również teksty na konkurs Ojczyzny Polszczyzny, przez wiele lat była też współorganizatorką Dyktanda Niepodległościowego.
– Myślę, że ci, którzy podejmą się wyzwania i zasiądą do tegorocznego dyktanda, będą je pisali z przyjemnością – zapewnia autorka. – Nie starałam się, aby teksty były naszpikowane trudnościami ortograficznymi. Mają walor edukacyjny, są raczej przyjazne, a przy tym dostosowane do wieku piszących i nie tak długie jak większość poprzednich. W tym roku motywem konkursu jest złoto, więc zdradzę, że tytuły dyktand to albo związki frazeologiczne ze słowem złoto, albo metaforyczne znaczenie tego słowa – wyjawia pani Anna.
Inspirację czerpała głównie z publikacji historycznych o Złotoryi. – Jestem złotoryjanką, która od trzydziestu paru lat mieszka już poza miastem, więc z przyjemnością wróciłam do książek dotyczących najdawniejszych dziejów Złotoryi. W domu rodzinnym znalazłam książkę jeszcze z 1986 r. autorstwa pana Romana Gorzkowskiego z jego autografem i życzeniami spełnienia marzeń – uśmiecha się autorka, która nie ukrywa, że poczuła się zaszczycona, gdy organizatorzy Złotego Dyktanda zaproponowali jej napisanie tekstów na konkurs. – Bardzo się ucieszyłam, że mogę w ten sposób przyczynić się do promowania Złotoryi. A przy okazji nadarzyła się okazja do sentymentalnej wycieczki w przeszłość.
Pani Anna zdradziła nam też kilka trudniejszych w pisowni słów i określeń, które mogą pojawić się na tegorocznym konkursie. Publikujemy je w ramce pod artykułem. Obok zaś podajemy tradycyjnie złotoryjskie ortogramy, których zapis organizatorzy Złotego Dyktanda popularyzują od wielu lat. Podpowiadamy – na nie również warto zwrócić uwagę.
Przypomnijmy, że poza polonistami do Złotego Dyktanda mogą przystąpić praktycznie wszyscy, którzy radzą sobie z napisaniem dyktowanego tekstu. Nie trzeba być mieszkańcem Złotoryi, by wziąć udział w sobotnim konkursie. Nie obowiązują też żadne zapisy – wystarczy po prostu przyjść 30 listopada do Szkoły Podstawowej nr 1 i zasiąść na wolnym miejscu w sali, która przypisana jest do kategorii wiekowej uczestnika. Dzieci i młodzież zaczynają pisać dyktando o godz. 9, a dorośli o godz. 11.
Więcej informacji o zasadach Złotego Dyktanda można znaleźć TUTAJ.
ORTOGRAMY 10. ZŁOTEGO DYKTANDA
dwunastoipółletni, ponadsiedemdziesięcioletni, niebywale, mosiężne, zasłużonej, nieopodal, szaroniebieskie, nie najnowsze, fotoreportaż, wernisaż, mżawka, niedomagał, zżymać się, mitrężyć, mrzonki, wynurzyć, ni stąd, ni zowąd
Filtry