Niepełnosprawność często jest kojarzona z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością często czują się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu.
To właśnie dla tych osób ZUS organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością.
– Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami naszych instytucji partnerskich – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – To jest akcja ogólnopolska, więc na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce będą organizowane wydarzenia dla osób z niepełnosprawnością, żeby osoby te, ich bliscy oraz opiekunowie, mogli uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia – dodaje Kowalska-Matis.
Według rzeczniczki, w ramach organizowanych przez ZUS dni będzie można skorzystać z pomocy ekspertów Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia, a eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego. Dostępni też będą przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnością oraz działających na ich rzecz.
Spotkanie online
22 września (czwartek) w godzinach 11-12.30 wrocławski ZUS zaprasza na spotkanie online pod hasłem „Praca i pasja”.
W czasie webinaru odbędą się panele poświęcone możliwości podejmowania pracy przez osoby z niepełnosprawnością.
1. Pracuj z pasją, niezdolność do pracy ci w tym nie przeszkodzi.
Podczas spotkania online ekspert ZUS Joanna Dynowska omówi różnice pomiędzy niezdolnością do pracy a niepełnosprawnością, zasady przyznawania świadczenia 500+ oraz świadczenia pielęgnacyjnego.
2. Pracujesz – zyskujesz.
Podczas panelu ekspert ZUS Joanna Dynowska omówi zasady zarobkowania podczas pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, zmiany w przeliczaniu świadczeń rentowych od stycznia 2022r., najłatwiejsze możliwości kontaktu z ZUS.
3. Powrót do zdrowia – powrót do pracy.
Podczas panelu eksperci PFRON omówią program przekwalifikowania zawodowego, który zapewni uzyskanie nowych kwalifikacji zawodowych, Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, refundacja składek ZUS dla osób z niepełnosprawnością prowadzących działalność gospodarczą, programy dla osób z niepełnosprawnością aktywnych zawodowo realizowane przez PFRON, działalność Centrum Informacyjno-Doradczego dla osób z niepełnosprawnością w oddziale dolnośląskim PFRON.
Ekspertki PFRON – Joanna Repelowska, specjalista ds. wsparcia i współpracy z pracodawcami PFRON, Monika Lorenc samodzielny referent ds. wsparcia i współpracy z NGO's.
Link do zgłoszenia udziału w panelach online TUTAJ.
Link do spotkania online TUTAJ.
Partnerami akcji ZUS są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja.
Udział w wydarzeniach mogą wziąć wszyscy, którzy są zainteresowani wsparciem dla osób
z niepełnosprawnością. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, w tym harmonogram organizowanych wydarzeń można znaleźć TUTAJ.