LSSE wydała decyzję o wsparciu dla działającej w Złotoryi firmy Günthart Polska.
Producent wyrobów czekoladowych, składników do ciast oraz produktów marcepanowych planuje inwestycję na poziomie 18 mln zł. W nowej hali na terenie Złotoryi zatrudnienie znajdzie w końcowym etapie nawet 250 osób, w większości będą to kobiety. Jednym z czynników zachęcających do podjęcia współpracy z LSSE była możliwość skorzystania z ulgi podatkowej.
Günthart Polska pochodzi z działającej ponad 70 lat rodzinnej firmy Günthart z siedzibą w niemieckim Hochentengen am Rein. Od blisko 40 lat posiada zakład produkcyjny w Tajlandii, gdzie zatrudnia niemal 700 osób. W Polsce spółka obecna jest od roku 2021, od samego początku silnie wspiera rozwój regionu, tworząc miejsca pracy, w szczególności dla kobiet. Obecnie zatrudnia 40 osób, ale wkrótce ta liczba mocno wzrośnie.
– Znakiem rozpoznawczym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest branża automotive. Jednak każda kolejna nowa inwestycja związana z branżą spożywczą jest jasnym sygnałem, że ona również u nas funkcjonuje. W zeszłym roku do grona inwestorów dołączył potężny światowy koncern PepsiCo, który buduje fabrykę przekąsek, a tym razem zapowiada się naprawdę słodka współpraca. W Złotoryi będą produkowane dekoracje cukiernicze, prezenty czekoladowe i produkty z marcepanu. Myślę, że ważne jest to, że oprócz dużych inwestycji, z dobrych lokalizacji i ulg strefowych korzystają również te nieco mniejsze podmioty, a nawet firmy rodzinne, z różnych branż – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Mamy plan przeniesienia całej produkcji marcepanowej do Złotoryi. Robimy to krok po kroku. Dzięki wsparciu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej możemy ruszyć z kolejnym etapem naszej inwestycji. Pierwszym była możliwość sprawdzenia hali w Złotoryi, jak to faktycznie będzie funkcjonowało w Polsce, a funkcjonuje naprawdę świetnie. Była to bardzo dobra decyzja, dlatego będziemy się tutaj rozwijać. Nasza firma to nowe miejsca pracy, przede wszystkim dla kobiet, z tego względu, że profil produkcyjny wymaga delikatności i estetyki. Skupiamy się na kobietach, które będą stanowić nawet 85 proc. pracowników. Obecnie pracuje u nas 40 osób, w tym 30 produkcyjnych. Przy pierwszym etapie budowy hali chcemy pozyskać jeszcze ok. 70 osób. Docelowo myślimy o zatrudnieniu 200-250 nowych pracowników – mówi Natalia Günthart, współwłaścicielka firmy.
Nowa inwestycja zakłada budowę od podstaw zakładu produkcyjnego wraz z kompletną linią dla wysokiej jakości wyrobów marcepanowych i cukrowych. Firma planuje także zwiększyć swój potencjał rynkowy wprowadzając produkty na rynki: słowacki, czeski, a przede wszystkim polski, co umożliwi atrakcyjna lokalizacja na Dolnym Śląsku.
Z firmą Günthart złotoryjanie mogli się zapoznać w ubiegłym roku, gdy 23 lipca przejęła od gminy miejskiej klucze do hali modułowej. Budowa hali, która została dofinansowana w 60 proc. z funduszy unijnych, uznawana jest za jeden z większych sukcesów miasta w ostatnich latach. Złotoryja zyskała nowe miejsca pracy i dochody (czynsz i podatek od nieruchomości), a także nowoczesny obiekt, który może w przyszłości służyć jako przyczółek dla innych firm chcących uruchomić produkcję w naszym mieście. Jak więc widzimy, budowa hali okazałą się strzałem w dziesiątkę, gdyż przyciągnęła do nas poważnego inwestora.
Aby uświadomić naszym czytelnikom czym jest specjalna strefa ekonomiczna, warto przytoczyć słowa Stefana Augustyna, dyrektora marketingu i komunikacji LSSE. – Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. W 2022 r. przypada 25-lecie istnienia spółki. LSSE do dziś to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i przede wszystkim blisko 20 tys. miejsc pracy. To aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali – mówi Stefan Augustyn.