Każdego roku we wrześniu limit dorabiania dla emerytów i rencistów jest niższy. To efekt tego, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2. kwartał jest, co roku niższe niż w pierwszym kwartale, w którym płacone są 13-stki i premie roczne.
Z tego powodu renciści i osoby, które są na emeryturze i nadal pracują powinny zwracać uwagę na to ile zarabiają. Nie wszystkich jednak limity dotyczą. Swoich dodatkowych dochodów muszą pilnować tylko ci seniorzy i renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze ustawowego wieku emerytalnego (kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat). Powyżej tego wieku można dorabiać bez żadnych ograniczeń.
Limity zarobków dla seniorów zmieniają się, co trzy miesiące. Ich wysokość zależy wprost od przeciętnego wynagrodzenia w kraju w poprzednim kwartale.
– W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących „wcześniejszych” emerytów i rencistów również są o kilkadziesiąt złotych niższe. Uważać powinny szczególnie te osoby, które do tej pory dorabiały w miesiącu kwotę bardzo zbliżoną do dotychczasowego limitu – zwraca uwagę Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Rzeczniczka przypomina, że pierwszy próg przychodu wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od września będzie to 4309,40 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nic nie zmieniają w wypłacanej rencie lub emeryturze. Jeśli przychód emeryta lub rencisty jest wyższy, to wypłatę ZUS odpowiednio zmniejsza za ten miesiąc, w którym doszło do przekroczenia. Drugi próg wynosi 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, od września to 8003,20 zł.
– Jego przekroczenie skutkuje zawieszeniem wypłaty renty lub emerytury za dany miesiąc – przestrzega Kowalska-Matis.
Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i w listopadzie. Zmienią się ponownie od 1 grudnia.