W sobotę w Pielgrzymce odbyła się 27. edycja Biesiady Zespołów Kresowych im. Zenona Bernackiego, zmarłego niemal 6 lat temu wieloletniego kasztelana zamku Grodziec.
Impreza gromadząca zespoły folklorystyczne rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystej mszy świętej, po której zespoły i zaproszeni goście przeszli w barwnym korowodzie do parku obok Wiejskiego Domu Kultury.
Wśród gości znaleźli się m.in. senator Krzysztof Mróz, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jadwiga Szeląg i Piotr Karwan, burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski, wójt gminy Złotoryi Jan Tymczyszyn oraz znany z „Plebanii” aktor Stanisław Górka.
Ze sceny zgromadzonych przywitali gospodarze: dyrektor Gminnego Domu Kultury Beata Gralak oraz wójt Pielgrzymki Tomasz Sybis.
Zanim jednak opanowały muzyczne zespoły i kapele, wójt przyjął z rąk senatora Mroza promesę Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 4,6 mln zł na budowę kompleksu szatni i garażu dla OSP w Nowej Wsi Grodziskiej. Chwilę później symboliczny czek przekazany został wywołanemu na scenę sołtysowi Nowej Wsi Grodziskiej Mirosławowi Korzystko.
Biesiadę, jak co roku, otworzyło wspólne odśpiewanie piosenki „Hej, sokoły!” oraz występ Józefa Lachowskiego, najstarszego śpiewaka z Pielgrzymki. Występy kolejnych 17 zespołów oraz gościa specjalnego imprezy Stanisława Górki, zapowiadała Małgorzata Majeran-Kokott, prowadząca na antenie Polskiego Radia Wrocław popularną niedzielną audycję prezentującą zespoły ludowe z Dolnego Śląska.
– Już od 1996 roku kultywujemy tradycję biesiady, nazwanej ku pamięci Zenona Bernackiego, który był jej pomysłodawcą i pierwszym organizatorem. Niektóre z naszych gminnych zespołów działa już ponad 40 lat, dzieląc się nie tylko tradycyjnymi piosenkami, przyśpiewkami i utworami, ale także tradycjami kulinarnymi przywiezionymi z Kresów – mówiła Beata Gralak.
Oprócz zespołów folklorystycznych, jednym z ważniejszych punktów imprezy były stoiska, na których serwowano przysmaki kuchni kresowej oraz nalewki własnego wyrobu. W konkursie na najlepszą nalewkę i potrawę zwyciężyły: Koło Gospodyń Wiejskich „Lejdis” z Pielgrzymki ze swoją dereniówką oraz KGW „Sędzimirowianki”, które przygotowały knyszę.
– Na tych terenach bardzo wiele osób ma pochodzenie kresowe. Ta impreza przypomina o kresowych korzeniach i przebogatej polskiej kulturze i tradycji, która przywędrowała stamtąd na Dolny Śląsk. Dzisiaj to już historia, ale, warto ją przypominać, pamiętać i pielęgnować – mówił senator Krzysztof Mróz.
Świętowanie w rytm kresowej muzyki w Pielgrzymce potrwało do wieczora. Następnie scenę przejęli DJ-e, którzy poprowadzili imprezę taneczną pod gołym niebem.