Organizatorzy zdradzili kilkanaście pułapek ortograficznych z tekstów tegorocznego Złotego Dyktanda. To znakomita ściąga, ale nie wystarczy, jeśli ktoś poważnie myśli o tytule mistrza. Trzeba sobie jeszcze solidnie powtórzyć zasady pisowni liczebników. Konkurs już w tę sobotę.
Senat ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. Choć Złote Dyktando to impreza z półki „humanistyka”, to jednak tegorocznym tematem doskonale wpisuje się w Rok Matematyki. Przypomnijmy go – to „Liczby wokół nas”.
– Zapraszamy wszystkich ścisłowców, zarówno tych z zamiłowania, jak i z zawodu, do napisania dyktanda i do zmierzenia się z liczbami w nieco innym wymiarze – zachęca Renata Fuchs, pomysłodawczyni i jedna z organizatorek miejskiego konkursu ortograficznego. – Przygotowaliśmy dodatkową kategorię – rachmistrzów. Tytuł zostanie w niej przyznany tylko raz, więc to moment historyczny. Więcej nie powtórzy się okazja, by zostać mistrzem Złotego Dyktanda wśród rachmistrzów – uśmiecha się polonistka.
To drugi przypadek w 9-letniej historii złotoryjskiego dyktanda, gdy organizatorzy tworzą dodatkową kategorię. Poprzednio miało to miejsce jeszcze w 2012 r., gdy do konkursu dopuszczono polonistów i dziennikarzy jako „bakałarzy”. Zgłosiło się wtedy tylko trzech żurnalistów i… żaden polonista. – To był bardzo trudny tekst – przyznaje Renata Fuchs – ale teraz rachmistrzowie będą mieli znacznie łatwiej. Liczymy, że matematyków przyjdzie więcej niż polonistów 7 lat temu.
Z uwagi na matematyczny temat teksty dyktand są w tym roku „konkretne jak matematyka”, czyli… zdecydowanie krótsze niż zazwyczaj. Mniej będzie więc pisania. Jak zapewniają organizatorzy, mimo że krótkie, historie są przyjemne w odbiorze, mają ciekawą fabułę i propagują poprawną pisownię liczebników, bo takie jest w tym roku ich zadanie.
Pod artykułem publikujemy po 2-3 trudniejsze w pisowni wyrazy wybrane z każdego z siedmiu tekstów Złotego Dyktanda. Tradycyjnie nie zabraknie też złotoryjskich ortogramów, które także przypominamy.
Konkurs rozpoczyna się 5 października o godz. 9 w Szkole Podstawowej nr 1. Najpierw piszą uczniowie, a dwie godziny po nich startują dorośli. Na dyktando nie trzeba się wcześniej zapisywać. Wystarczy zabrać ze sobą pióro lub długopis, przyjść do „jedynki” – albo przyjechać, bo do konkursu dopuszczone są również osoby z innych miejscowości – i napisać. Najlepiej zabrać ze sobą kogoś z rodziny, co umożliwi rywalizację również w prestiżowej kategorii rodzinnej.
Przypomnijmy: dyktando może napisać każdy od trzeciej klasy szkoły podstawowej w górę. Każdy poza polonistami. W sobotnim konkursie mogą wziąć udział mistrzowie z 2016 r. i lat wcześniejszych. Ci z 2017 i roku ubiegłego napisać mogą, ale ich wyniki będą brane pod uwagę tylko w kategorii rodzinnej. Chyba że w ciągu dwóch ostatnich lat zmienili grupę wiekową – wtedy o tytuł mistrza Złotego Dyktanda mogą walczyć w nowej kategorii.
Więcej o tegorocznym Złotym Dyktandzie można przeczytać TUTAJ.
ORTOGRAMY 9. ZŁOTEGO DYKTANDA
wzór, podwójny, hochsztapler, poszukiwanie, czwórka, mrzonki, pogrążył, horyzont, nieróbstwo, zwierzęta, późno, półtorej, wróżka, chrześnica, dwóch, trzy czwarte, żar, drugorzędne, kilkuset
ORTOGRAMY ZŁOTORYJSKIE
Złotoryja, Dolny Śląsk, Pogórze Kaczawskie, Wilcza Góra, Góra Mikołaja, województwo dolnośląskie, złotoryjanin, Dolnoślązak, ziemia złotoryjska, Baszta Kowalska, aleja Miła, pl. Niepodległości, fontanna Górników, fontanna Delfina, pomnik Władysława Reymonta, pomnik Wojska Polskiego, pomnik Niepodległości, kościół św. Jadwigi, kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kopalnia Złota „Aurelia”, Katownia, klasztor pofranciszkański, Muzeum Złota, prawo magdeburskie, mury obronne, Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej