Dziś pierwsze w tym roku święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Członków antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Złotoryja uczci tradycyjnie, czyli pod pomnikiem Niepodległości. Po południu druga część obchodów w kinie Aurum.
W piątek 1 marca o godz. 12 odbędą się na pl. Niepodległości oficjalne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w trakcie których na maszt zostanie wciągnięta flaga państwowa, odegrany też będzie „Mazurek Dąbrowskiego”. Swoje pierwsze przemówienie pod pomnikiem Niepodległości wygłosi starosta Wiesław Świerczyński, który stanowisko piastuje od kilku miesięcy. W programie również złożenie wiązanek kwiatów i msza św. w kościele Mariackim, która rozpocznie się o godz. 11:15.
Natomiast o godz. 17 artystyczna odsłona święta Żołnierzy Wyklętych. Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji przygotował projekcję filmu „Ułaskawienie”. Obraz znanego polskiego reżysera Jana Jakuba Kolskiego to historia o rodzicach żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Film, w którym główne role zagrali Grażyna Błęcka-Kolska oraz Jan Jankowski, wpisany jest w dramatyczne wspomnienia powojennej Polski, jednak fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze dwojga rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna.
„Ułaskawienie” to obraz bardzo osobisty. Reżyser powołał się w tym filmie na życie swoich dziadków – Anny i Jakuba. „W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach: w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub” – pisze reżyser.
Wstęp na film jest bezpłatny. Projekcji będzie towarzyszyła wystawa dokumentów i fotografii z prywatnych zbiorów Jana Jakuba Kolskiego oraz ekspozycja przedstawiająca aktywność zbrojnego podziemia antykomunistycznego na terenie Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.