Zostało 6 dni i kilka godzin na przesłanie projektu do tegorocznego budżetu obywatelskiego Złotoryi. Choć jesteśmy już na półmetku czasu przewidzianego na zgłaszanie pomysłów przez mieszkańców, zainteresowanie 100 tys. złotych – bo taka jest kwota do rozdania – jest jak na tę chwilę słabe.
Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu Złotoryi. Pozwala mieszkańcom na bezpośrednie współdecydowanie o wydatkach miasta. W jaki sposób? Zgłaszają oni propozycje zadań, które są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji. Jeśli przejdą weryfikację, poddaje się je pod głosowanie, w którym mogą wziąć wszyscy złotoryjanie, także ci niepełnoletni. Projekty z największą liczbą głosów są wpisywane do budżetu miejskiego i trafiają do realizacji.
Pula pieniędzy, która jest wydzielona w tym roku, wystarczy na wykonanie 5 zadań, przy czym 2 z nich mają dotyczyć ekologii i ochrony środowiska – jeśli takie propozycje się w ogóle pojawią (więcej pisaliśmy o tym TUTAJ).
Wnioski można składać od 4 marca. Chętnych jednak jest na razie jak na lekarstwo – do wtorkowego południa wpłynęła tylko jedna propozycja od mieszkańców.
Na zgłoszenie zadania do budżetu obywatelskiego jest czas do końca poniedziałku (termin upływa 18 marca o godz. 23:59). Są na to dwa sposoby: droga tradycyjna, czyli projekt opisany na papierze, oraz elektroniczna, czyli platforma internetowa zlotoryja.budzet-obywatelski.org (wystarczy kliknąć TUTAJ). Swoją propozycje może złożyć każdy mieszkaniec miasta (również niepełnoletni – tyle że wtedy musi się odbywać za zgodą rodzica). Wystarczy przedstawić listę poparcia z podpisami co najmniej 13 złotoryjan.
Przypomnijmy jednak, że Urząd Miejski w Złotoryi przyjmuje tylko zgłoszenia przygotowane na specjalnym formularzu (jego wzór można pobrać TUTAJ). Wnioskodawca w opisie projektu musi wskazać: jego lokalizację, co ma zostać wykonane i jakie działania powinny być podjęte, spodziewane korzyści i grupy mieszkańców, które najbardziej na projekcie zyskają, składowe części zadania, kalkulację kosztów realizacji projektu oraz jego streszczenie. A także zapewnienie (o ile jest to możliwe) dostępności tego, co powstanie, osobom ze szczególnymi potrzebami.
Głosowanie – na platformie internetowej – odbędzie się na przełomie maja i czerwca. Listę projektów zakwalifikowanych do realizacji poznamy 17 czerwca.