Ruszyła rekrutacja do żłobka miejskiego. Nie dla wszystkich dzieci najprawdopodobniej starczy miejsc. Placówka ma się jednak powiększyć w ciągu najbliższych dwóch lat niemal o połowę – i to niezależnie od tego, kto wygra nadchodzące wybory samorządowe. Obecne władze miasta pozyskały już na to środki z programu Maluch+, remont pomieszczeń dla dodatkowych 25 małych złotoryjan zacznie się w przyszłym roku.
Do najbliższego czwartku żłobek przyjmuje deklaracje od tych rodziców, których dzieci będą kontynuowały pobyt w placówce przy ul. Letniej od września tego roku. Natomiast od piątku 1 marca będzie można złożyć wniosek o przyjęcie na nowy rok szkolny malucha, który dotąd do żłobka miejskiego nie uczęszczał. Jest na to czas do 5 kwietnia, więc nie trzeba stać pierwszego dnia w kolejkach. Tym bardziej że kolejność składania wniosków nie będzie miała znaczenia przy przyznawaniu miejsc w placówce.
Kiedy będzie znana lista dzieci przyjętych do żłobka? Zostanie opublikowana 24 kwietnia. Do 1 maja będzie czas na składanie ewentualnych odwołań od decyzji komisji rekrutacyjnej, które powinny być rozpatrzone do 30 maja. Tego samego dnia rozpocznie się postępowanie uzupełniające – o ile po pierwszym etapie rekrutacji żłobek będzie nadal dysponował wolnymi miejscami.
Ale na to ostatnie raczej się nie zapowiada, bowiem miejska placówka od lat boryka się z nadmiarem chętnych. W tej chwili może przyjąć 58 dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3. roku życia. Tymczasem zainteresowanych jest dużo więcej – na liście oczekujących na wolne miejsce widnieje obecnie 15 osób.
Ten deficyt miejsc żłobkowych (który może stać się jednym z tematów toczącej się już kampanii wyborczej) zniknie jednak najpóźniej do 1 kwietnia 2026 r. – bez względu na to, kto zostanie nowym burmistrzem. Ratusz zadbał już bowiem o środki finansowe na powiększenie placówki. W 2023 r. miasto otrzymało ponad 1 mln zł z programu Maluch+ na przystosowanie pomieszczeń w żłobku do utworzenia kolejnych 25 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 oraz 750 tys. na ich utrzymanie przez 3 lata (te środki będą przeznaczone m.in. na wynagrodzenia dla personelu oraz opłacenie rachunków za media).
– Zainteresowanie rodziców zdecydowanie przekracza liczbę miejsc, jakimi obecnie dysponujemy. Dlatego bardzo się cieszę z tych środków. Dzięki nim nie tylko wyjdziemy naprzeciw potrzebom rodziców, ale i podniesiemy komfort dzieciaczków – mówiła nam w maju zeszłego roku dyrektorka Ewa Zator.
Projekt przebudowy żłobka jest gotowy. Remont pomieszczeń, dzięki któremu placówka powiększy się do 83 miejsc, planowany jest na rok 2025. Trzecia grupa żłobkowa powstanie w pomieszczeniach na parterze – tam, gdzie obecnie funkcjonują dwa oddziały przedszkolaków (4- i 5-latków). Grupy przedszkolne zostaną przeniesione do Przedszkola Miejskiego nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie miasto dysponuje bardzo dobrymi warunkami lokalowymi i wolnymi miejscami, które w tej chwili nie są optymalnie wykorzystane (pisaliśmy już o tym TUTAJ).
Rozbudowa żłobka to wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych złotoryjan, którzy myślą o powiększeniu rodziny i chcą mieć pewność, że gdy zdecydują się na szybki powrót po urlopie macierzyńskim na rynek pracy, miasto zagwarantuje im opiekę nad małymi dziećmi.
– Dziś mamy sytuację, że rodzice muszą czekać na miejsce w żłobku. Od kilku lat jednak konsekwentnie dążymy do tego, żeby to wolne miejsca czekały na dzieci – podkreślał kilka miesięcy temu zastępca burmistrza Paweł Kulig, nawiązując do tego, że już w 2018 r. Urząd Miejski w Złotoryi stworzył dodatkowych 8 miejsc w żłobku, także w ramach programu Maluch+.
Ale rozbudowa żłobka nie jest jedynym elementem polityki prorodzinnej złotoryjskiego ratusza. W 2021 r. uruchomiony został w Złotoryi tzw. bon żłobkowy, czyli świadczenie w kwocie 300 zł miesięcznie dla tych rodziców, dla których zabrakło miejsc w żłobku miejskim. Pieniądze z kasy miasta mają im zrekompensować wyższe opłaty w sytuacji, gdy chcąc wrócić do pracy, nie mieli innego wyjścia i musieli posłać swoje pociechy do placówki niepublicznej. Aktualnie z tej formy pomocy korzysta 7 złotoryjskich rodzin.