35 procent – tyle odpadów komunalnych powinno trafić w Złotoryi do recyklingu w roku ubiegłym. Z osiągnięciem tego wskaźnika może być jednak problem. Na horyzoncie majaczą kary finansowe dla miasta. Chyba że sami pomożemy – wypełniając deklarację, ile śmieci wyrzuciliśmy do przydomowego kompostownika.
Do końca marca burmistrz musi sporządzić roczne sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi i przekazać je marszałkowi województwa. Na tej podstawie zostanie stwierdzone, czy Złotoryja osiągnęła wymagany prawem 35-proc. poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu śmieci wytworzonych przez mieszkańców. Ratusz może uwzględnić w obliczeniach wszystkie frakcje odpadów, a więc nie tylko szkło, papier czy plastik, ale także bioodpady kompostowane „u źródła”, czyli w przydomowych kompostownikach.
Pewne jest, że w tej chwili do 35 proc. nam brakuje. Ile? Tego nie wiadomo, Urząd Miejski w Złotoryi nie dysponuje bowiem pełnymi danymi, jeśli chodzi o masę odpadów, którą mieszkańcy poddali recyklingowi w swoich kompostownikach. Znajdują się one na 301 nieruchomościach jednorodzinnych na terenie miasta.
– Te niezbędne informacje możemy uzyskać dzięki wypełnieniu przez mieszkańców krótkiej ankiety. To najbardziej wiarygodny sposób na zebranie danych potrzebnych dla obliczeń poziomu recyklingu. Wystarczy podać szacunkowo, ile bioodpadów wyłożyliśmy na kompostownik, w podziale na odpady z ogrodu oraz odpady kuchenne i spożywcze – tłumaczy Grzegorz Nowodyła, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami w UM.
Deklarację można złożyć wygodnie, bo bez wychodzenia z domu. Jej formularz jest dostępny na stronie internetowej miasta w zakładce „gospodarka odpadami” (wystarczy kliknąć TUTAJ). Po wypełnieniu odpowiednich rubryk należy się podpisać i podać adres e-mailowy, na który otrzymamy link weryfikacyjny – trzeba w niego kliknąć, aby potwierdzić podpis w ankiecie.
Deklarację należy wypełnić do końca lutego – osobno dla lat 2021, 2022 i 2023. Jak dotąd zdecydowało się na to niewielu mieszkańców, bo nieco ponad 20. To mało.
– Dlatego apelujemy do złotoryjan prowadzących przydomowe kompostowniki o podanie w ankietach, ile bioodpadów poddali recyklingowi we własnym zakresie. Im więcej ich wykażemy w raporcie, tym lepiej dla naszego miasta, bo to będzie oznaczać mniejsze prawdopodobieństwo nałożenia kary finansowej na gminę, którą musieliby zapłacić wszyscy mieszkańcy w comiesięcznych opłatach za gospodarowanie odpadami – dodaje naczelnik.
fot. Pixabay