Blisko 850 osób zagłosowało w tym roku w budżecie obywatelskim. Na liście projektów, które będą realizowane przez miasto, nie ma ani jednego zadania infrastrukturalnego – wszystkie propozycje związane są z działaniami społecznymi bądź kulturą.
Głosowanie wygrał projekt nr 7, czyli „Rodzinne weekendy z tenisem”. Głos oddało na niego 129 mieszkańców. To pomysł złotoryjskiego środowiska tenisowego, które chce zorganizować na kortach przy ul. Marii Konopnickiej cykl spotkań rekreacyjnych z rakietą dla całych rodzin. Odbywałyby się 2 razy w miesiącu, aż do końca września.
Drugie miejsce ze 111 głosami zajął projekt nr 11, polegający na zakupie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Złotoryi zdalnego dostępu do książek w serwisie Legimi. Umożliwi to czytelnikom MBP korzystanie z ponad 180 000 tytułów bez wychodzenia z domu, gwarantując jednocześnie dostęp do nowości wydawniczych.
Na podium znalazło się również zadanie nr 4 pn. „Nauka przez zabawę”. Ta propozycja zyskała poparcie 107 złotoryjan. Dotyczy wyposażenia Przedszkola Miejskiego nr 2 w urządzenia sensoryczne dla dzieci, które mają być receptą na połączenie nauki i dobrej zabawy. Wiąże się to z zakupem specjalnego kalejdoskopu i ściany do malowania oraz ich zamontowaniem w ogrodzie placówki przy ul. Górniczej.
Czwarty wynik głosowania i 89 głosów uzyskała druga z propozycji tenisowych, czyli „Złotoryjski kącik tenisa stołowego – kontynuacja”. Projekt nr 13 to nic innego jak treningi w ping-ponga, które mają pozwolić złotoryjanom na aktywne spędzanie czasu wolnego.
Do realizacji trafi również zadanie nr 9, czyli „Wakacje z kulturą”, które otrzymały głosy 78 złotoryjan. Projekt przewiduje zorganizowanie w Rynku w lipcu i sierpniu, w 4 niedzielne popołudnia, plenerowych wydarzeń kulturalnych z wolnym wstępem, bez ograniczeń wiekowych i liczby uczestników.
Ostatnie miejsce w głosowaniu premiowane udziałem w podziale 120 tys. zł przeznaczonych na budżet obywatelski zagwarantował sobie projekt nr 8: „W zdrowym ciele zdrowy duch”, który ma poprawić kondycję psychofizyczną najstarszych złotoryjan. Głosowało na niego 71 osób.
Realizacja tych sześciu projektów ma kosztować budżet miasta 120 tys. zł.
Do budżetu obywatelskiego nie zakwalifikowało się pozostałych 7 projektów: „Droga Biednego Grzesznika – ścieżka historyczno-edukacyjna” – 60 głosów, „Rewitalizacja podwórka plac Lotników Polskich 3A-D” – 43, „Promowanie miasta przez czynny udział Złotoryjskiej Orkiestry Dętej w imprezach i obchodach w mieście” – 43, „Budowa parkingu dla pojazdów osobowych mieszkańców budynku przy ulicy Władysława Broniewskiego 23 w Złotoryi” – 42, „Wrzutnia na książki czyli całodobowe urządzenie do samodzielnego zwrotu książek do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotoryi” – 19, „Geobus – poznaj Krainę Wygasłych Wulkanów” – 14 oraz „Złotoryjski Doradztwo Młodzieżowe – fotobudka dla wszystkich!” – 11 głosów.
W tym roku głosowało 847 osób. Głosów ważnych było 817, przy czym 65 proc. z nich zostało oddanych z urządzeń mobilnych. 60 proc. głosujących to kobiety, 40 proc. to mężczyźni. Najwięcej złotoryjan zagłosowało pierwszego dnia, czyli 30 maja – aż 197. Najchętniej głosy oddawali mieszkańcy w wieku 60+, którzy stanowili jedną trzecią głosujących.
Więcej informacji o wynikach głosowania i statystykach można znaleźć TUTAJ.