Od czwartku 10 listopada będzie można składać w Urzędzie Miejskim w Złotoryi wnioski o zakup węgla po preferencyjnej cenie. Formularz jest już dostępny na stronie internetowej miasta. Jak będzie wyglądała cała procedura? Odpowiadamy.
Rozprowadzaniem wśród mieszkańców węgla kamiennego kosztującego 2 tys. zł za tonę zajmie się Wydział Gospodarki Odpadami UM, mieszczący się w oficynie (obok budynku głównego). Wnioski można składać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu (poniedziałek, środa i czwartek od 7:30 do 15:30, wtorek od 7:30 do 16:30, piątek 7:30-14:30).
– Najlepiej składać wnioski od razu u nas, z pominięciem biura obsługi interesanta. To przyspieszy procedurę, ponieważ pracownicy naszego wydziału będą w stanie od razu zweryfikować wniosek na podstawie listy osób, którym przysługuje dodatek węglowy – tłumaczy Małgorzata Gołębiowska z WGO.
Przypomnijmy: do zakupu tańszego opału mają prawo tylko te osoby, którym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Złotoryi już wypłacił dodatek węglowy lub które otrzymały informację z MOPS-u, że ich wniosek został pozytywnie rozpatrzony (pisaliśmy o tym kilka dni temu TUTAJ).
Jeśli pracownicy WGO potwierdzą, że wnioskodawca ma prawo do preferencyjnego zakupu opału, wskażą mu numer rachunku bankowego, na które ma wpłacić określoną kwotę (jej wysokość będzie oczywiście uzależniona od konkretnej ilości węgla, którą zamierza kupić). Gdy przelew trafi na konto, wnioskodawca będzie musiał jeszcze raz pofatygować się do urzędu, gdzie otrzyma: fakturę, druk „wz” oznaczający wydanie towaru z magazynu oraz wypełnione przez urzędników oświadczenie o wydaniu paliwa stałego. Z tymi trzema dokumentami uda się na jeden z trzech wskazanych przez urzędników składów opałowych (sam będzie mógł wybrać, na który). Tam odbierze węgiel, za który zapłacił, zostawiając u pracownika składu druk „wz” i oświadczenie.
Skomplikowane? Magistrat zapewnia, że tak to tylko wygląda, a cała procedura złożenia i realizacji wniosku powinna przebiec szybko i sprawnie.
Dodajmy, że skład dostarczy węgiel gratisowo pod adres mieszczący się na terenie miasta, ale tylko wtedy, gdy klient zakupi co najmniej pół tony opału. W przypadku mniejszych ilości to na mieszkańcach będzie spoczywać koszt transportu.
Na koniec bardzo ważna uwaga, o której lepiej pamiętać. Otóż ustawa węglowa przewiduje, że wniosek na zakup węgla po preferencyjnej cenie można złożyć co najwyżej dwa razy: pierwszy raz do 31 grudnia 2022 r., a drugi po 1 stycznia 2023 r. I za pierwszym, i za drugim razem można nabyć maksymalnie 1,5 t węgla (razem 3 t). Mieszkaniec ma oczywiście prawo do zakupu mniejszej ilości paliwa niż 1,5 t, np. 500 kg, ale w takim wypadku nie będzie miał możliwości złożenia kolejnego wniosku na „pozostałą” część węgla z tego okresu, czyli dokupienia tony opału. Jeśli więc ktoś miał w planach zaopatrzyć się najpierw w kilkudziesięciokilogramowy worek, by zweryfikować jakość węgla i ewentualnie dokupić po kilku dniach resztę, musi zweryfikować swoje plany, bo takiej możliwości nie daje rozporządzenie do ustawy węglowej.
Wniosek o preferencyjny zakup węgla liczy 3 strony. Można go pobrać TUTAJ.
fot. Google Street View