Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów zaprasza osoby starsze ze Złotoryi i Legnicy do współpracy z radami seniorów w obu miastach. Realizują one projekt pn. „Cenna aktywność Rad Seniorów”, w ramach którego chcą aktywizować środowiska senioralne. Seniorzy mogą liczyć na dobre warunki lokalowe, wykwalifikowanych opiekunów, materiały warsztatowe, poczęstunek oraz po 1500 zł na realizację różnych inicjatyw w przestrzeni publicznej.
Złotoryjska Rada Seniorów oraz Miejska Rada Seniorów w Legnicy, aby jeszcze lepiej pracować w lokalnych środowiskach senioralnych i reprezentować interesy osób starszych w samorządzie gminnym, zacieśniły współpracę. To współdziałanie ma na celu stworzenie satysfakcjonującej lokalnej polityki senioralnej. Dlatego po 10 reprezentantów każdej rady wzięło udział w warsztatach kompetencyjnych w Jeleniej Górze i Świeradowie Zdroju, mających formę trzydniowych zjazdów. Zakończyły się one w ostatnim dniu października.
Obecnie uczestnicy projektu przygotowują się do udziału w warsztacie badawczo-poznawczym z wizytą studyjną w Wałbrzychu. Spotkają się tam z przedstawicielami Wałbrzyskiej Rady Seniorów. Warsztaty planowane są na najbliższy poniedziałek. – Wizyta studyjna będzie znakomitą okazją do nawiązania współpracy, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. Zaobserwowane podczas spaceru zwiadowczego przykłady działań oraz inicjatyw społecznych seniorów będą dla uczestników inspiracją do dalszej twórczej pracy w swoich miastach – mówi Barbara Galant z Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów, koordynatorka projektu.
Równocześnie z przygotowaniami do wizyty w Wałbrzychu trwa rekrutacja seniorów chętnych do pracy w grupach roboczych, które mają wypracować rekomendacje dla złotoryjskiego i legnickiego samorządu, a następnie zapanować konkretne zadania i je zrealizować. Chodzi o inicjatywy w przestrzeni publicznej miasta, np. miejsca do integracji na wolnym powietrzu, osiedlowe ławeczki i kosze na odpady, sąsiedzkie porządkowania nieużytków, wydarzenia integracyjne pokazujące potencjał osób starszych.
– Angażując się do pracy w grupach, możemy mieć wpływ na realizację pomysłu lub innej inicjatywy społecznie użytecznej, o której dawno myślimy. Nie bez znaczenia jest możliwość nawiązania kontaktu z radnymi i sprawdzenia się w działaniu. Wypracowane rekomendacje dla samorządów w ważnych sprawach dotyczących seniorów, zawierające sprawozdania z realizacji inicjatyw w lokalnej przestrzeni publicznej, trafią do rąk włodarzy miast. Nie można bowiem tworzyć dobrej polityki senioralnej bez wkładu samych seniorów, ich dużej wiedzy i bogatego doświadczenia – tłumaczy Barbara Galant.
W ramach projektu stowarzyszenie zapewnia dobre warunki lokalowe, wykwalifikowanych opiekunów, materiały warsztatowe, poczęstunek oraz środki finansowe (po 1500 zł) na realizację każdej z inicjatyw w przestrzeni publicznej. Udział w projekcie jest całkowicie nieodpłatny, lecz liczba uczestników ograniczona.
– Seniorzy, warto zabierać głos, bo tylko wtedy możecie mieć wpływ na swoje otoczenie. Zachęcamy, chciejcie być aktywni! – dodaje koordynatorka.
Chęć udziału można zgłosić bezpośrednio do przewodniczących rad seniorów w Legnicy i Złotoryi, w biurze projektu: Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów, ul. Zielona 13/of w Legnicy, e-mail: lub telefonicznie u koordynatora, tel. 604 184 190.
Projekt jest finansowany z budżetu państwa przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Jego celem jest wsparcie kompetencji członków tych rad seniorów w Legnicy i Złotoryi na płaszczyźnie edukacyjnej, wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz działań sprawczych.