Złotoryjskie starostwo oraz dwie gminy naszego powiatu, Złotoryja i Świerzawa, zamierzają współpracować z samorządami jaworskimi w wytwarzaniu i dystrybucji zielonej energii. Ma to im pomóc w jak najlepszym wykorzystaniu zasobów i osiągnięciu samowystarczalności energetycznej. W czwartek w Bolkowie podpisano w tej sprawie list intencyjny.
List, pod którym oprócz starosty Wiesława Świerczyńskiego, burmistrza Pawła Kisowskiego (na zdjęciu obok) i wójta Jana Tymczyszyna podpisali się również przedstawiciele gmin Bolków, Męcinka i Paszowice oraz powiatu jaworskiego, dotyczy utworzenia klastra energii „Pogórze Kaczawskie”. Samorządowcy zadeklarowali chęć wspólnej realizacji projektów związanych z budową lokalnego, samobilansującego się rynku energii., która ma być tańsza od obecnej.
– To pierwszy krok w kompleksowych działaniach ukierunkowanych na pełne wykorzystanie zasobów energetycznych regionu i jego rozwój w oparciu o nowoczesne technologie służące produkcji, magazynowaniu i dystrybucji energii na rzecz mieszkańców i przedsiębiorców – twierdzi Grzegorz Kucab, burmistrz Bolkowa, inicjator utworzenia klastra.
Klaster energii to nic innego jak cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne i prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego. Ma służyć wytwarzaniu i równoważeniu zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu – w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV – energią ze źródeł odnawialnych lub z innych źródeł bądź paliw. Zadaniem klastra jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego gmin go tworzących, poprawa środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności lokalnej gospodarki.
Jak informuje Radio Plus Legnica, w ramach klastra mają być podjęte m.in. takie zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, które ułatwią budowę instalacji OZE. Zwykły rolnik, który ma pole gorszej klasy, będzie mógł na tym gruncie postawić instalację fotowoltaiczną albo komuś wydzierżawić je na ten cel. Podobnie jednostki samorządowe, m.in. szkoły, przedszkola, firmy, osoby fizyczne, czy przedsiębiorcy. Wyprodukowaną energię będą mogli sprzedawać między sobą w ramach klastra energetycznego – czytamy na www.legnica.fm.
Klaster „Pogórze Kaczawskie” jest otwarty na kolejne samorządy z terenu obydwu powiatów, które będą chciały współdziałać w tworzeniu warunki do rozwoju energetyki odnawialnej.
Potencjalne korzyści uczestników klastra:
- uzyskanie finalnie niższego kosztu energii,
- pozyskanie dofinansowania dla planowanych inwestycji,
- udział w aukcjach energii dedykowanych dla klastrów,
- rozwiązanie lokalnych problemów związanych m.in. z: niską emisją, rozwojem nowych źródeł energii (energetyka rozproszona), wzrostem świadomości mieszkańców w zakresie postaw ekologicznych, utrzymaniem statusu gmin uzdrowiskowych czy tworzeniem wizerunku zielonej gminy.
źródło: Tauron