Jak ożywić ul. Piłsudskiego? Co zrobić, by Złotoryja była miejscem do pracy i życia dla ludzi młodych? A wreszcie w jaki sposób sprawić, by złotoryjanie mówili dobrze o swoim mieście? Urząd Miejski w Złotoryi liczy, że przynajmniej na jedno z tych zasadniczych pytań odpowiedź pomogą znaleźć studenci z Wrocławia, z którymi nasze miasto będzie współpracowało w ramach projektu Szkoła Liderów Lokalnych.
Złotoryjski ratusz postanowił zaangażować w rozwiązanie problemów społecznych miasta studentów trzech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego. Z nadzieją na to, że jako ludzie nauki z zacięciem biznesowym lub społecznikowskim, a zarazem osoby z zewnątrz, spojrzą w nietuzinkowy sposób na wyzwania, z którymi mierzy się Złotoryja, i podpowiedzą jakieś pomysłowe rozwiązania. Platformą współpracy ze studentami ma być Szkoła Liderów Lokalnych, w której nasze miasto uczestniczy po raz pierwszy. To już 4. edycja projektu, którego celem jest zacieśnienie kontaktów pomiędzy Centrum Badawczo-Rozwojowym Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz dolnośląskimi samorządowcami.
W SLL mogą uczestniczyć studenci wykazujący się zdolnościami organizacyjnymi i liderskimi oraz zaangażowaniem społecznym lub biznesowym. Są specjalnie rekrutowani do projektu, który ma wesprzeć rozwój ich kompetencji liderskich i stać się inkubatorem przyszłych kadr dla samorządu. W ramach zajęć studenci diagnozują potrzeby w gminach, przeprowadzają badania i proponują konkretne rozwiązania.
Urząd Miejski w Złotoryi postawił przed żakami 3 wyzwania, przy czym najprawdopodobniej wezmą na warsztat tylko jedno z nich. Pierwsze pytanie dotyczy tego, jakie kroki i kierunki „powinno obrać miasto w celu zapewnienia optymalnych warunków młodzieży i ludziom młodym, tak aby pozostawienie ośrodka interesów życiowych w Złotoryi było alternatywą dla młodego złotoryjanina”.
Drugie wyzwanie związane jest z mediami społecznościowymi i polega na zaangażowaniu mieszkańców w kształtowanie wizerunku miasta, przede wszystkim poprzez informacje zgodne ze stanem prawnym i faktycznym, a także w inicjowania tematów nowych, sygnalizowanie problemów, budowanie relacji sąsiedzkich i relacji społecznościowych.
Trzeci problem to działania, które można podjąć, aby zniwelować skutki degradacji społecznej na ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, stanowiącej część złotoryjskiej starówki.
Studenci uczestniczący w projekcie rozpoczęli zajęcia już w grudniu minionego roku, ale uroczysta inauguracja SLL z udziałem patronów (rektorów i marszałka województwa), patrona merytorycznego, którym jest Dolnośląski Fundusz Rozwoju, a także przedstawicieli gmin, studentów i tutorów będzie miała miejsce 15 stycznia w formie zdalnej. Pracownicy złotoryjskiego ratusza będą mieli wtedy okazję, by zaprezentować miasto i sformułowane we formularzu zgłoszeniowym wyzwania.
Projekt ma się zakończyć w czerwcu tego roku.
fot. MICHAŁ STANEK