Burmistrz Robert Pawłowski spotkał się z nowym starostą czeskiego Mimonia, Petrem Králem. Było to pierwsze spotkanie obu samorządowców. We wtorek rozmawiali w złotoryjskim ratuszu o tym, jak będzie dalej wyglądała współpraca miast partnerskich.
Starosta to w Czechach odpowiednik naszego burmistrza. Petr Král przyjechał do Złotoryi z Jaroslavem Filkiem, naczelnikiem wydziału rozwoju miasta w mimońskim ratuszu (towarzyszyła im tłumaczka Bianka Konopiska). Wizyta miała po części charakter kurtuazyjny – Král niedawno przejął zarządzanie Mimoniem po wieloletnim staroście Františku Keiserze i chciał się przedstawić samorządowcom z polskiego miasta partnerskiego, ale także techniczny – bo Czesi rozmawiali ze złotoryjanami o wspólnym projekcie transgranicznym dojrzewającym od kilkunastu miesięcy. Władze Mimonia założyły, że będą rozbudowywać u siebie muzeum, które kilka lat temu stworzyli w starym szpitalu. Z kolei Złotoryi ma on pozwolić na zaadaptowanie na miejskie muzeum z prawdziwego zdarzenia starego budynku przy pl. Sprzymierzeńców, dawnego gościńca. Podczas wtorkowej wizyty przedstawiciele Mimonia oglądali to miejsce.
– Projekt „AUreliUs Polsko-Czeski Geopark” nawiązuje w swojej nazwie do złota, którego historia wydobycia będzie wyeksponowana w naszym muzeum, oraz do uranu, z którego z kolei słynął kiedyś Mimoń. Mamy w tym wspólnym przedsięwzięciu dwóch partnerów bez wkładu finansowego: Geopark Ralsko i Stowarzyszenie Kaczawskie, którzy pomogą nam w opracowaniu merytorycznych zagadnień. Czesi chcą rozbudować funkcjonujące już u nich muzeum miejskie w centrum turystyki i geoturystyki, my mamy zamiar przebudować historyczny budynek w centrum multimedialne. Całość ma wzmocnić potencjał transgraniczny obu gmin i obu organizacji pozarządowych oraz przyciągnąć do naszych miast więcej turystów – tłumaczy Agnieszka Djorić z Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Złotoryi.
Realizacja polsko-czeskiego projektu ma kosztować 1 630 693 euro. Oba miasta starają się o dotację w wysokości 85 proc. kosztów z europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Interreg V-A Republika czeska-Polska. Dla Złotoryi oznaczałoby to dofinansowanie w kwocie 729 tys. euro.
Mimoń jest naszym miastem partnerskim od 1998 r. W ramach współpracy transgranicznej obu gminom udało się zrealizować przez te lata 6 projektów, w tym przede wszystkim ten największy, o wartości ok. 1 mln euro, pn. „Rozwój turystyczny pogranicza. Turystyczne zagospodarowanie Złotoryi i Mimonia”, którego efektem jest modernizacja zaplecza ul. Basztowej i Zaułku. Dzięki partnerstwu z Czechami udało się również rozbudować złotoryjski monitoring miejski.