Ile kosztowały ubiegłoroczne Dni Złotoryi? Jakie są wpływy z parkometrów? Do których placówek oświatowych złotoryjski ratusz dopłaca najwięcej? Wszystkie te informacje znajdziemy w opracowanej po raz drugi infografice „Ile kosztuje miasto Złotoryja?”, która bez skomplikowanych tabel i wykresów pokazuje zeszłoroczne wydatki z kasy miejskiej.
Infografika została opublikowana po raz pierwszy w sierpniu ubiegłego roku. Wcześniej Urząd Miejski w Złotoryi nigdy nie zdecydował się na tak prostą wizualizację danych finansowych, które znajdują się w uchwale budżetowej. Inicjatorem publikacji jest burmistrz Robert Pawłowski.
– Mieszkańcy zwykle nie wiedzą, jakie są koszty funkcjonowania miasta. Stąd powstaje wiele nieporozumień na tle ponoszonych wydatków oraz możliwości realizacji wielu rozbieżnych oczekiwań. Na co dzień nikt nie zastanawia się, ile miasto dopłaca na przykład do mieszkań socjalnych i komunalnych – widzi się tylko rosnącą wysokość czynszu. Tak samo wszyscy oczekują remontu dróg czy żeby wszystkie trawniki w mieście były równo przycięte, ale nie wiedzą, ile to kosztuje i czy budżet stać na to – tłumaczy burmistrz.
Publikacja prezentuje, na co miasto wydaje najwięcej pieniędzy i jak wysokie podatki płaci przeciętny złotoryjanin do kasy miejskiej. Dowiemy się z niej między innymi, ile kosztuje utrzymanie czystości w mieście, pielęgnacja zieleni miejskiej czy konserwacja fontann. Jest też porównanie przeciętnego kosztu utrzymania dziecka w żłobku, przedszkolu i szkole. Nie pominięto średnich zarobków urzędników miejskich.
W porównaniu do zeszłego roku nowością w infografice są informacje o zadłużeniu Złotoryi. Wynika z nich, że na jednego mieszkańca przypada do spłaty 1600 zł. Nie było też w poprzedniej publikacji danych liczbowych dotyczących instytucji miejskich. Teraz są. Dowiemy się z nich na przykład, ile osób poszło przez cały rok do kina oraz ćwiczyło w siłowni w hali „Tęcza”. Po raz pierwszy obliczony został miesięczny koszt utrzymania 1 m kw. mieszkań komunalnych i socjalnych. Kilka ciekawych liczb jest również w części poświęconej wpływom z parkometrów.
Lista danych, które zebrał ratusz, jest dłuższa niż w premierowej infografice sprzed roku. Niektóre kwoty mogą być zaskakujące. Mało kto wie na przykład, ile kosztuje miasto konserwacja oświetlenia ulicznego, odśnieżanie dróg, zakup instalacji na świąteczne iluminacje czy opieka nad zwierzętami, głównie utrzymanie psów w schronisku.
Publikacja powstała na bazie danych z 2017 r. Jej lektura będzie znacznie ciekawsza, jeśli zestawimy je z informacjami opublikowanymi w roku ubiegłym. Można znaleźć je tutaj.