Nad zalewem i przy kopalni złota będzie można spożywać alkohol bez narażania się na mandat karny – tak zdecydowali radni miejscy na ostatniej sesji. Obniżyli też liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych w Złotoryi. Rada nie wprowadziła natomiast zakazu handlu trunkami wyskokowymi w nocy.
Uchwała złotoryjskich rajców to konsekwencja ostatnich zmian w ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wprowadza ona generalnie zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, a nie – jak to było dotychczas – jedynie „na ulicach, placach i w parkach” oraz wszystkich miejscach, które wskazały władze samorządowe.
Rady gmin mogą jednak wskazać te miejsca publiczne, gdzie spożywanie alkoholu będzie dozwolone – jeśli uznają, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na politykę przeciwdziałania alkoholizmowi i nie zakłóci bezpieczeństwa czy porządku publicznego. Złotoryjscy radni skorzystali z tej możliwości i zdecydowali, że odstępstwa od zakazu obejmą teren ogrodzony przy kopalni Aurelia, zalew złotoryjski oraz w Rynku podczas imprez plenerowych organizowanych przez Urząd Miejski w Złotoryi lub jednostki podległe. Te miejsca zaproponowali urzędnicy ratusza.
– Są to tereny monitorowane, łatwe do przypilnowania. Przy Aurelii i zalewie mamy obiekty umożliwiające urządzanie grilla. Różne grupy mieszkańców czy stowarzyszenia organizują tam sobie spotkania, przynoszą ze sobą piwo i grillują w kulturalnej atmosferze. Chodzi o to, żeby nie było w takich sytuacjach pretekstu, aby tych ludzi ścigać mandatami. Chyba że dochodzi do ekscesów, niszczenia mienia czy zaśmiecania – tłumaczył radnym podczas komisji spraw społecznych sekretarz miasta Włodzimierz Bajoński. – Stoimy w urzędzie na stanowisku, że alkohol jest dla ludzi, ale trzeba uczyć kultury jego spożywania – dodał.
W pierwotnej wersji uchwały było też czwarte miejsce – altana grillowa, która w lipcu ma stanąć przy stawie na „Zielonym Oczku”. To projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Jego pomysłodawca, Marcin Gagatek, wnioskował jednak na komisji, żeby altanę wykreślić z katalogu miejsc nieobjętych zakazem spożywania alkoholu. – Nie o to w tym pomyśle chodziło. To będzie nieduży obiekt, przeznaczony do rodzinnego grillowania. Nie wyobrażam sobie, żeby zajmowali go okoliczni amatorzy trunków i pili w środku – tłumaczył. I radnych przekonał. Mają wrócić do tematu, gdy altana zacznie funkcjonować. – Zobaczymy, jak ludzie będą z niej korzystać – taka była konstatacja podczas komisji.
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy, rada miejska określiła również maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta – odrębnie dla poszczególnych rodzajów alkoholu. Przede wszystkim radni wprowadzili limit sklepów, w których sprzedaje się napoje do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz piwo – może być ich w Złotoryi nie więcej niż 50 (dotąd żadnych ograniczeń nie było). Bez zmian pozostała liczba punktów, w których na wynos sprzedaje się napoje powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa) – wynosi 50. Z kolei w przypadku trunków zawierających powyżej 18 proc. alkoholu radni zmniejszyli liczbę zezwoleń z 50 do 45.
Jeśli chodzi o restauracje i bary (punkty sprzedające alkohol przeznaczony do spożycia w miejscu sprzedaży), liczba zezwoleń wynosi odpowiednio 25 (piwo), 25 (4,5-18 proc.) i 20 (powyżej 18 proc. – tutaj maksymalna liczby zezwoleń została zmniejszona o 5).
Radni określili też minimalną odległość punktów sprzedaży alkoholu od przedszkoli, szkół, placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczych oraz ogrodzonych placów zabaw. Nie mogą być one usytuowane od obiektów chronionych bliżej niż 30 m, przy czym odległość mierzy się ciągiem komunikacyjnym od drzwi wejściowych sklepu czy restauracji do ogólnodostępnego wejścia szkoły czy przedszkola.
Dodajmy, że nowe zapisy ustawy dają możliwość władzom miasta nałożenia zakazu sprzedaży między godz. 22 i 6 rano. Złotoryjski ratusz na razie nie zdecydował się na takie zaostrzenie przepisów.
Nowe zasady uchwalone przez radnych wejdą w życie życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
Na dzień 19 kwietnia 2018 r. na terenie Złotoryi funkcjonowały 52 placówki, w których był sprzedawany lub podawany alkohol, w tym 37 placówek detalicznych (sklepów) i 15 lokali gastronomicznych. W obrocie gospodarczym w sprzedaży detalicznej (sklepy) było 106 zezwoleń (do 4,5 proc. zawartości alkoholu oraz na piwo – 37; powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu, z wyjątkiem piwa – 35; powyżej 18 proc. zawartości alkoholu – 34), a w gastronomii było 30 zezwoleń (odpowiednio 15, 8 i 7).