Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne świętuje 25-lecie. Urodzinowy tort pracownicy miejskiej spółki zjedli w piątek w restauracji Złoty Las. Z tej okazji nagrody trafiły do tych, którzy w przedsiębiorstwie są zatrudnieni od samego początku.
Razem z zarządem i pracownikami RPK jubileusz świętowało kierownictwo złotoryjskiego ratusza oraz wójtowie gmin Złotoryja i Krotoszyce, z którymi spółka na co dzień współpracuje: Maria Leśna i Beata Castaneda-Trujillo. Zaproszeni zostali również wszyscy byli prezesi przedsiębiorstwa, a kilku z nich pojawiło się na uroczystości. Byli też członkowie rady nadzorczej.
– Te 25 lat to 300 miesięcy, to 9131 dni. Przez ten czas wasza firma pracowała non stop, bez świąt, bo przecież gdy się coś dzieje w wodociągach czy kanalizacji, to trzeba reagować. To, jak komfortowo żyjemy w mieście, to wasza zasługa. Mieszkańcy mogą być dumni, że mają takie przedsiębiorstwo. Czasem ktoś utyskuje, ale to jak w rodzinie, gdy mąż trochę pogada na żonę, a żona na męża. Ważne, żeby wspólny cel osiągać razem, a nie rozchodzić się na boki. Bez względu na to, jaki będzie burmistrz czy rada miejska, przedsiębiorstwo komunalne zawsze będzie potrzebne – powiedział podczas uroczystości Robert Pawłowski, który podziękował jednocześnie byłym i obecnym prezesom za to, w jakiej kondycji jest obecnie spółka. – To dla niej dobry okres. RPK się rozwija, modernizuje, kupuje nowy sprzęt: kosiarki, samochody specjalistyczne, dzięki którym ciężka praca zatrudnionych w przedsiębiorstwie ludzi może być trochę lżejsza – dodał burmistrz.
W przyjęciu urodzinowym, połączonym z Dniem Pracownika Gospodarki Komunalnej, wzięła udział ponad setka osób zatrudnionych w RPK. Kilkanaście z nich świętowało podwójnie – nie tylko ćwierćwiecze firmy, ale i jubileusz 25-lecia swojej pracy dla spółki komunalnej. Zarząd przygotował dla nich dyplomy z podziękowaniem za sumienną i rzetelną prace oraz nagrody. A wyróżnieni to: Ewa Łukasiewicz, Zbigniew Bochnia, Adam Garlewicz, Tadeusz Giurk, Jacek Kaliciak, Waldemar Klatt, Edward Kwiatkowski, Robert Michalski, Stanisław Paufe, Henryk Podolak, Jan Romaniec, Andrzej Thiel, Piotr Trytek i Wojciech Jacek.
RPK od początku swego istnienia dbało o czystość w Złotoryi oraz dostawę wody odpowiedniej jakości. Jak zauważył na piątkowej uroczystości Edward Poznar, przewodniczący rady nadzorczej, tak jest do dziś. – Złotoryja to miasto czyste, dzięki wam. Zawsze to podkreślam, gdy tutaj przyjeżdżam – gratulował Poznar pracownikom komunalnej spółki.
Prezes Wiesław Świerczyński otrzymał do gości w prezencie m.in. 2 anioły, które mają strzec miejskie przedsiębiorstwo. Dla uczestników przyjęcia przygotowano nie tylko 4-piętrowy tort z logo RPK, ale także występy złotoryjskich tancerzy ze Street Dance Academy, którzy uatrakcyjnili uroczystość.
RPK powstało we wrześniu 1993 r. jako spółka miejska zajmująca się eksploatacją modernizowanej wtedy po raz pierwszy oczyszczalni ścieków. Początkowo przedsiębiorstwo nazywało się Oczyszczalnią Miejską. Jej prezesem został Waldemar Sapalski. Zmiana nazwy na funkcjonującą do dziś nastąpiła w 1996 r. 3 lata później RPK zostało połączone z inną spółka miejską, Mieszkaniami Komunalnymi. Dzięki połączeniu i efektowi synergii zwiększony został majątek przedsiębiorstwa, zmodernizowany sprzęt i zakupiono nowoczesne na ówczesne czasy pojazdy specjalistyczne. Dzisiaj spółka zatrudnia prawie 120 osób i posiada około tysiąca środków trwałych. Obsługuje nie tylko miasto i gminę wiejską Złotoryję, ale także Krotoszyce i Mściwojów. W ostatnich 2 latach zainwestowała w nowoczesny i wydajny sprzęt ok. 2 mln zł, z czego ponad połowa to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 2016 r. RPK prowadzi ogromną inwestycję polegającą na modernizacji eksploatowanej od ponad 20 lat oczyszczalni ścieków. Przedsięwzięcie ma kosztować ponad 43 mln zł.