Dziś czas na „drugą rundę” konsultacji w sprawie utworzenia w Złotoryi nowoczesnego centrum opieki dla seniorów i zdrowia mieszkańców. Tym razem głos zabiorą nie eksperci, lecz mieszkańcy. Ci pierwsi przed tygodniem zgodnie orzekli podczas debaty w internecie, że przy obecnym potencjale gospodarczym i demograficznym naszego miasta pomysł ma duże szanse na powodzenie. Co o tym myślą złotoryjanie? Swoje zdanie można wyrazić już za chwilę, dyskusja rozpoczyna się o godz. 17:30.
Dzisiejsze spotkanie z burmistrzem Złotoryi zorganizowane jest w formule online na platformie Zoom. Jest otwarte dla wszystkich mieszkańców. Wystarczy się zalogować na odpowiedniej stronie, by wziąć w nim aktywnie udział. Pod artykułem instruujemy, jak to zrobić.
Tydzień temu mieszkańcy mogli natomiast posłuchać, co w sprawie centrum zdrowia mają do powiedzenia eksperci, była też możliwość zadawania im pytań i komentowania ich wypowiedzi. Kluczowa kwestia, na którą próbowali odpowiedzieć zaproszeni goście, była następująca: czy tego rodzaju ośrodek to dobry pomysł dla Złotoryi?
– Takie centrum na pewno jest potrzebne, każde szanujące się miasto czy miasteczko za kilka lat będzie musiało mieć takie miejsce, bo demografia jest bezwzględna. Jako społeczeństwo bardzo intensywnie się starzejemy, osób starszych będzie coraz więcej. Na dziś pytanie brzmi nie „czy budować”, lecz „jak najbardziej efektywnie i w miarę krótkim czasie taki projekt przeprowadzić” – zaznaczał Rafał Jurkowlaniec, były wojewoda dolnośląski i marszałek Dolnego Śląska, a obecnie przedsiębiorca i doradca gospodarczy. – Praktyka pokazuje, że bardzo wiele tego typu placówek funkcjonuje w mniejszych miejscowościach. Złotoryja ma potencjał ekonomiczny, gospodarczy i demograficzny, żeby to się udało.
Z kolei Rafał Kunicki, prezes firmy Senior Apartments prowadzącej pierwsze w Polsce osiedle dla osób 65+, podkreślał, że usługi senioralne mają zasięg lokalny. – W każdym miejscu w Polsce można stworzyć taki ośrodek, biorąc pod uwagę dzisiejszą strukturę demograficzną. Jeśli będzie zaprojektowany na 100-150 osób, może osiągnąć rentowność w krótkim czasie, zwłaszcza w małym mieście, gdzie jest mniejsza konkurencja podobnych placówek – tłumaczył przedsiębiorca.
Bogdan Zając, ordynator oddziału rehabilitacji w złotoryjskim szpitalu, powiedział wprost, że będziemy zmuszeni, żeby centrum zdrowia dla seniorów w końcu utworzyć. – Zapotrzebowanie społeczne na tego rodzaju usługi jest ogromne, bo mamy coraz więcej starszych ludzi. Musimy się przygotować na tę sytuację – tłumaczył były mistrz świata w akrobatyce. – Do mnie na oddział trafiają osoby w podeszłym wieku, które są często w takim stanie, że nie potrafię im pomóc. Ich rodzinom chodzi tylko o to, żebyśmy się nimi zajęli przez kilka tygodni – dodał lekarz.
Wstępne założenie jest takie, że centrum powstanie w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Władze miejskie Złotoryi chciałyby pozyskać prywatnego inwestora do współpracy. Czy są na to szanse? – To może się udać i wydaje się optymalnym pomysłem, choć przy modelu PPP pojawia się jeden problem: pieniądze, czyli zupełnie inna wycena ryzyka po stronie sektora prywatnego i publicznego. Ale z pewnością zasilenie projektu z funduszy zewnętrznych, np. unijnych, zwiększa szanse na jego powodzenie – tłumaczył Jurkowlaniec.
Rafał Kunicki tłumaczył z kolei, że miasto ma dwie ścieżki realizacji projektu: albo samo sfinansuje budowę centrum, ze wsparciem np. funduszy unijnych, a później wynajmie operatora obiektu i powierzy mu jego prowadzenie, albo też prywatny podmiot zbuduje ośrodek za swoje pieniądze, a rolą miasta będzie finansowanie usług, czyli zapewnienie przychodów, np. poprzez pozyskanie kontraktu z NFZ. – Kontrakt z pewnością uczyni przedsięwzięcie bardziej rentownym, znacząco wpłynie na biznesplan – tłumaczyli eksperci.
Więcej o konsultacjach pisaliśmy TUTAJ.
Dzisiejsze spotkanie online dla mieszkańców odbędzie się na stronie:
https://us02web.zoom.us/j/83752055050?pwd=dXJSSmlybHdSWEJjUDhNanV3SEJSZz09
Identyfikator spotkania: 837 5205 5050
Kod dostępu: 199038
Spotkanie można też oglądać na żywo przez Facebooka – trasmisja pod ramką.