Pierwszy etap złotoryjskiego budżetu obywatelskiego jest na ostatniej prostej. Na złożenie projektu pozostało niespełna 40 godzin. Dwa pierwsze trafiły dziś do ratusza. Powalczą o 100 tys. zł. W czwartek radni zdecydowali, że mieszkańcy będą głosować na wybrane przez siebie inicjatywy tylko w magistracie, w obecności urzędnika miejskiego.
Przypomnijmy, że projekty do budżetu obywatelskiego – pierwszego w historii naszego miasta – można składać w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Złotoryi do 31 stycznia, do godz. 15:30. Warunek podstawowy jest jeden: trzeba to zrobić w formie pisemnej, na specjalnym formularzu dostępnym w UM w pokojach nr 1 lub 22 lub w wersji elektronicznej na stronie www.zlotoryja.pl. Do wniosku należy oczywiście dołączyć listę z podpisami co najmniej 20 złotoryjan popierających projekt.
Do poniedziałkowego popołudnia złożone zostały 2 projekty. – Kolejne prawdopodobnie wpłyną we wtorek i środę. Zainteresowanie mieszkańców jest duże, odbieramy wiele telefonów z pytaniami dotyczącymi formularza – mówi Anna Ardelli, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych UM.
Wszystkie pomysły zgłoszone w ratuszu zostaną opublikowane na portalu miejskim na początku marca tego roku. O tym, które trafią do realizacji, zdecydują mieszkańcy w kilkunastodniowym głosowaniu. Odbędzie się ono od 19 do 30 marca.
Dodajmy, że na ostatniej sesji złotoryjska rada miejska wprowadziła dość istotne zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego. Dotyczą one właśnie sposobu głosowania. Na czym polegają? Głosować będzie można tylko na specjalnej karcie dostępnej w Biurze Obsługi Interesanta UM przy pl. Orląt Lwowskich 1. Kartę trzeba będzie wypełnić osobiście w pok. nr 1 w obecności urzędnika miejskiego, w godzinach pracy urzędu lub w dni wolne od pracy, które wskaże w zarządzeniu burmistrz Złotoryi.
– Chcemy, żeby głosowanie w budżecie obywatelskim przypominało jak najbardziej oddawanie głosu w wyborach powszechnych. Liczymy, że ta ostatnia zmiana zaangażuje większą liczbę mieszkańców w wybór projektów do realizacji, że mieszkańcy poczują, jaką wagę ma ich głos – tłumaczy Anna Ardelli.
Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja regulaminu dopuszczała wypełnienie karty do głosowania poza urzędem i dostarczenie jej do ratusza. Zdaniem urzędników, takie rozwiązanie rodziło niebezpieczeństwo, że część głosów może być nieważna, gdyż mieszkańcy podpiszą się pod więcej niż jednym projektem. Tymczasem zgodnie z regulaminem budżetu obywatelskiego, każdy uprawniony do głosowania złotoryjanin może wziąć udział w głosowaniu tylko jeden raz, oddając jeden głos.
Więcej o budżecie obywatelskim można przeczytać tutaj.