Kolejny 10-procentowy spadek urodzeń odnotował Urząd Stanu Cywilnego w Złotoryi. W szpitalu powiatowym dziecko przychodzi na świat przeciętnie raz na 2-3 dni. Ze statystyk wynika też, że ceremonie ślubne coraz rzadziej mają charakter religijny, a liczba zgonów wróciła do poziomu sprzed kilku lat.
W ubiegłym roku USC sporządził 228 aktów urodzeń – o 24 mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Przy czym 154 dokumenty zostały wystawione dla dzieci, które urodziły się w szpitalu przy ul. Hożej. Tu mamy z kolei spadek o 42 w porównaniu z 2021 (a przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście lat temu, przed rokiem 2010, w powiatowej lecznicy rodziło się prawie cztery razy więcej maluchów). Wzrost urzędnicy miejscy odnotowali natomiast gdzie indziej – w liczbie dzieci złotoryjan, które przyszły na świat za granicą. Tego rodzaju aktów było o 19 więcej – łącznie 64. By uzupełnić statystykę, trzeba do tego dodać 10 dokumentów dla dzieci przysposobionych sporządzonych na podstawie postanowienia sądowego.
Największą popularnością wśród rodziców cieszyły się imiona Zuzanna (nadano je aż 11 razy) oraz Jan (7). W aktach urodzeń często pojawiały się także Julie (6), Hanny (5), Antoniny i Zofie (po 4) oraz Jakubowie (5), Kacprowie (4), Nikodemowie i Szymonowie (po 3) oraz Stanisławowie i Tymoteuszowie (po 2). Rzadziej rodzicie nadawali takie imiona jak: Melania, Nina, Łucja, Celina, Anna, Helena, Henryk, Tadeusz, Bruno czy Robert.
Po wychyleniu w górę w 2021 do „normy” powróciła w zeszłym roku statystka ślubów. USC zarejestrował 128 nowych małżeństw (o 37 mniej). Dokładnie połowa z nich została zawarta w złotoryjskim pałacu ślubów, przy czym w dwóch przypadkach nowożeńców węzłem małżeńskim związał osobiście burmistrz Robert Pawłowski. Tylko jedna uroczystość miała miejsce z udziałem cudzoziemki – obywatelki Rosji. Była też jedna ceremonia o charakterze cywilnym, która odbyła się w plenerze – na zamku Grodziec. Przed duchownym w związek małżeński wstąpiły 52 pary, czyli nieco ponad 40 proc. Jeszcze w 2017 r. było to blisko 56 proc. (dane na wykresie obok).
Jeśli chodzi o śluby zawierane przez złotoryjan (mieszkańców trzech sąsiednich gmin: Złotoryi, Pielgrzymki i Zagrodna) poza granicami kraju, to USC odnotował ich w swoich aktach 12. Odbywały się one najczęściej w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ale także w Holandii, Francji, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Macedonii Północnej. Na obczyźnie małżeństwa z cudzoziemcami częściej zawierają panie niż panowie, które wychodziły za mąż za obywateli: Niemiec, Czech, Algierii, Francji, RPA, Holandii i Macedonii. Do tego jedno małżeństwo zostało zawarte przez złotoryjan w Niemczech.
Do „normy” powróciła również liczba aktów zgonu wystawianych przez złotoryjski USC. Ale to po dwóch trudnych latach pandemii akurat dobra informacja. W 2022 r. miejscy urzędnicy zarejestrowali śmierć 383 osób (o 39 mniej niż w 2021), przy czym 374 z nich zmarły na terenie naszego miasta oraz gmin Złotoryja, Pielgrzymka i Zagrodno. Pozostałych 9 aktów dotyczyło zgonów, które nastąpiły poza granicami kraju.
Dodajmy, że pracownicy USC cały czas mają sporo roboty przy migracji papierowych aktów stanu cywilnego do rejestru elektronicznego. W ubiegłym roku wprowadzili do ogólnopolskiego systemu komputerowego 3952 starych dokumentów.