Zakończył się pierwszy etap wyborów Człowieka Ziemi Złotoryjskiej za lata 2020-2022. Kapituła tytułu przyjęła 18 zgłoszeń, w których znajdują się nazwiska 23 osób, w tym kilku „debiutantów”. Laureata poznamy w marcu.
Listę kandydatów do tytułu (wraz ze skróconymi uzasadnieniami) prezentujemy w kolejności, w której wpływały do kapituły.
1. Paweł Maciejewski – za zaangażowanie w życie małej społeczności, m.in. organizację Dnia Dziecka, odwiedzin mikołaja, działania charytatywne, akcję sprzątania skweru i otwartość na potrzeby mieszkańców miasta.
2. Stanisław Zawadzki – za makiety stacji kolejowej i fortyfikacji miejskich, które przyniosły mu rozgłos w kraju i przyczyniły się do zainteresowania mediów naszym miastem; modelarz został poproszony przez Stowarzyszenie Composingart o stworzenie modelu satelity LEM w skali 1:1.
3. Magdalena Figa – dyrektorka Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie; za jej kadencji Centrum zrealizowało wiele projektów, pozyskując znaczne środki z funduszy zewnętrznych, jest organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych, na wyróżnienie zasługuje tu Świerzawskie Święto Krainy Wygasłych Wulkanów; znaczącym osiągnięciem są wszystkie działania chroniące i upowszechniające dziedzictwo historyczne i kulturalne regionu, zwłaszcza w postaci romańskiego kościoła św. Jana i św. Katarzyny w Świerzawie; kościół za jej kadencji zyskał zagospodarowanie terenu na dziedzińcu, piękną iluminację, audioprzewodniki, gogle wirtualnej rzeczywistości oraz otrzymał certyfikat Miejsca Ciekawego nadawany przez Polską Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi.
4. Zbigniew Soja – Wielki Mistrz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, zasługuje na uznanie za organizację 45. Mistrzostw Świata w Płukaniu Złota; podejmowane przez niego przedsięwzięcia doceniane są nie tylko przez mieszkańców, ale także przez Światową Federację Płukaczy Złota, która ponownie powierzyła Złotoryi organizację mistrzostw świata w roku 2022, na które przybyło ponad 300 zawodników oraz duża liczba turystów, co przyczyniło się do wyjątkowej promocji Złotoryi.
5. Beata Majewska – jako prezeska Stowarzyszenia Hortus działającego na terenie Złotoryi pomaga najbardziej potrzebującym i udziela się w różnych akcjach społecznych, wspierając je swoim kreatywnym działaniem; zorganizowała wraz z wolontariuszami stały punkt pomocy oraz zbiórkę artykułów spożywczych, chemicznych, gospodarstwa domowego i opatrunkowych, które zostały przekazane uchodźcom i osobom potrzebującym w Ukrainie; jest to ważna i konieczna pomoc w ratowaniu i wspieraniu ludzkiego życia.
6. Katarzyna Iwińska, Natalia Widomska, Sylwia Dudek-Kokot – inicjatorki Złotoryjskich Spacerów z Historią – wspaniałej inicjatywy, dzięki której nie tylko mieszkańcy Złotoryi, ale i osoby spoza miasta mają okazję poznać historię oraz zabytki naszej małej ojczyzny; projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a jego walory edukacyjne i promocyjne bardzo wpisują się w starania Złotoryi o certyfikat UNESCO dla Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.
7. Monika Kaczmarek – prezeska Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Złotoryi; wspiera przede wszystkim osoby zmagające się z problemami cukrzycy, która stała się chorobą cywilizacyjną; aktywnie działa na terenie miasta, organizując m.in. spotkania dotyczące profilaktyki i propagowania zdrowego trybu życia, bezpłatne badania wykonane dzięki realizacji zadania publicznego „Działania z łagodzeniem skutków epidemii covid-19”, konferencje oraz wycieczki, a wszystko po to, by wspierać społeczeństwo w chorobie, jaką jest cukrzyca; zorganizowała w Złotoryi obóz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, który co roku odwiedza inne państwo europejskie; cyklicznie organizuje Ogólnopolskie Płukanie Złota Diabetyków oraz Światowy Dzień Cukrzycy w Złotoryi, co wpisało się na stałe w kalendarz imprez; wspiera ponadto uchodźców z Ukrainy przybyłych do Złotoryi chorujących na cukrzycę i potrzebujących konsultacji medycznej; dodatkowo angażuje członków stowarzyszenia w życie społeczne i kulturalne miasta, promując Złotoryję na targach turystycznych w całej Polsce.
8. Artur Kuba – organizator Międzynarodowego Memoriału im. Michała Stalskiego o Puchar Burmistrza Miasta Złotoryja w piłce ręcznej, wieloletni działacz na rzecz piłkarskiego klubu ZKS Górnik oraz drużyny ZKS Górnik Oldboys w piłce ręcznej, organizator wielu turniejów sportowych dla dzieci; to człowiek niosący wsparcie dla mieszkańców Ukrainy (transport z granicy rodzin uciekających z Ukrainy, paczki żywnościowe, pomoc w załatwieniu protezy nogi dziecku, które zostało ranne podczas bombardowania Ługańska, a obecnie mieszka w naszym mieście, organizacja życia w nowej rzeczywistości), osoba wspierająca domy dziecka w Polsce i w Gruzji.
9. Łucja Marchaj-Miller – od 14 lat jest prezeską najprężniej działającej organizacji pożytku publicznego w Złotoryi i w powiecie złotoryjskim – Fundacji Animus; na szczególną uwagę zasługuje powołana przez nią w 2019 r. jedyna w Złotoryi świetlica dla dzieci, która cały czas działa w ramach Centrum Edukacji i Rozwoju dla Dzieci i Młodzieży; drugim bardzo ważnym i rozsławiającym Złotoryję działaniem jest organizacja w latach 2020-2022 Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota Osób z Niepełnosprawnością; ogromnym sukcesem w latach 2020-2022 cieszyły się spotkania z „fachowcami od lepszego życia”, tj. specjalistami z zakresu terapii, seksuologii czy psychologii, w ramach funduszu „Na Ratunek Rodzinie”; w latach 2020-2022 pomocą specjalistów została objęta rekordowa ilość dzieci, bo ponad 120, przeprowadzono także rekordową liczbę godzin sesji, bo ponad 300; największym wyzwaniem i nowością w Złotoryi w latach 2020-2022 były nieodpłatne „konsultacje rodzicielskie" dla złotoryjan i mieszkańców powiatu złotoryjskiego, w trakcie których podejmowane były zagadnienia związane z problemami wychowawczymi, ale nie tylko – tematami spotkań były także (w zależności od potrzeb uczestników): komunikacja w rodzinie, radzenie sobie ze stresem i inne.
10. Zbigniew Mosoń – organizator wycieczek krajoznawczych i przewodnik, promotor ziemi złotoryjskiej; jest administratorem grupy rajdów i pieszych wędrówek, która w krótkim czasie przekroczyła 6 tys. członków i swym zasięgiem wykracza poza powiat złotoryjski.
11. Anna Gełesz – od 12 lat prezeską Stowarzyszenia Jeżyk, które założyła, aby pomóc dzieciom pochodzącym ze środowisk bardzo zaniedbanych; działając w Stowarzyszeniu, skupiła się głównie na terapii zajęciowej i społecznej; promuje rozwój dzieci w takich dziedzinach jak edukacja, sport, sztuka, muzyka; organizowała cykl wycieczek do Złotoryi, aby zapoznać dzieci z najbliższą okolicą, poznać jej historię, zabytki; promowała wśród dzieci i młodzieży piesze wycieczki po okolicy Wilkowa; prowadzi zajęcia muzyczne, na których dzieci uczą się grać na dzwonkach; współpracuje z wychowankami, którzy opuścili już placówkę.
12. Marta Sułek – w 2020 r. była koordynatorką akcji szycia maseczek w Złotoryi; zorganizowała grupę osób, która uszyła 20 tys. maseczek i zaopatrywała w nie szpital i mieszkańców miasta.
13. Paulina Zagata – w latach 2020-2022 zorganizowała 29., 30. i 31. finał WOŚP w Złotoryi.
14. Zenon Durachta – właściciel gospodarstwa rolnego, wspólnie z braćmi prowadzi stajnię Karat, która w swej ofercie posiada usługi hippiczne; bardzo czynnie uczestniczy w życiu swojej wsi i angażuje się w organizację imprez gminnych (m.in. dożynek); w latach 2020-2022 zorganizował na swojej posiadłości imprezę wiejską pod nazwą Święto Konia; impreza składała się m.in. z parady koni i gonitwy za lisem, dla dzieci zorganizowano loterię fantową, przejażdżkę na kucu, przejażdżkę bryczką, konkursy sprawnościowe; szacuje się, że łącznie imprezę odwiedziło ok. 200 osób nie tylko z Kopacza, ale także ze Złotoryi i innych miejscowości, co w sposób istotny promuje Kopacz, jego mieszkańców i całą gminę.
15. Andrzej Kocyła – wielokrotny mistrz olimpijski, mistrz Europy i mistrz Polski służb mundurowych w wyciskaniu sztangi leżąc; w listopadzie 2021 r. zorganizował w Złotoryi Mistrzostwa Polski WRPF w wyciskaniu sztangi leżąc i martwym ciągu, w których wystartowało ponad 100 zawodników z Polski, Węgier, Czech i Niemiec.
16. Marcin Zawiślak, Agnieszka Ardeli, Jacek Kazan – członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Złotoryi; w roku 2022 minęło 10 lat działalności tej organizacji pro publico bono w Złotoryi; dzięki aktywnej społecznej pracy jej założycieli liczy dzisiaj ponad 130 członków zaangażowanych i społecznie pracujących pasjonatów, której akcje wrosły już w scenariusz złotoryjskich działalności; akcje krwiodawstwa organizowane też były w miejscowościach powiatu: w Zagrodnie, Wojcieszowie, Grodźcu. Rokrocznie pobierane jest ponad 100 l krwi.
17. Maciej Leszkowicz, dr Barbara Charytoniuk – niezwykły team, któremu w 2022 r. udało się zatrzymać destrukcję złotoryjskiego szpitala i jeszcze wygospodarować na koniec roku zysk.
18. Monika Kołodziejska – za inicjatywę warsztatów dla kobiet i pracę terapeutyczną dotyczącą relacji w związku.
Zgłoszenia zostały nadesłane przez 12 osób. – Smuci fakt, że złotoryjanie bardziej interesują się składem kapituły czy formą wyborów (co budzi mnóstwo negatywnych emocji) niż samym faktem, że inicjatywa „Echa Złotoryi” i Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej jest formą uhonorowania najbardziej aktywnych mieszkańców naszego powiatu. Każdy może wyrazić swój głos na etapie zgłoszeń, zanim kapituła dokona ostatecznego wyboru Człowieka Ziemi Złotoryjskiej – podkreśla Iwona Pawłowska, przewodnicząca kapituły.
Najpóźniej w przyszłym miesiącu kapituła wybierze i ogłosi piątkę nominatów do tytułu Człowieka Ziemi Złotoryjskiej za lata 2020-2022, czyli osoby, które wyróżniły się swoją działalnością najbardziej spośród wszystkich zgłoszonych. Uroczysta gala, podczas której poznamy laureata, planowana jest na marzec.