Czujki czadu lub gazu mogą uratować nam życie, pod warunkiem, że ich baterie są sprawne.
Większość domowych czujników zasilana jest bateriami. Gdy się rozładowują, urządzenie wydaje dźwięki ostrzegawcze. Przeważnie jest to inny sygnał niż przy emisji tlenku węgla lub gazu, ale wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy i słysząc jakikolwiek dźwięk, wpada w panikę i dzwoni na numer alarmowy.
Wezwanie strażaków jest w takim przypadku zupełnie niepotrzebnie. Tym bardziej, że duża część czujników wyposażona jest w wyświetlacz, na którym widać wskazania stężenia czadu lub gazu.
– W tym sezonie grzewczym zdarzył się minimum jeden przypadek wezwania straży pożarnej do czadu. Na miejscu okazało się, że to sygnał informujący o wyczerpującej się baterii – mówi Zdzisław Iwiński, specjalista ds. zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Złotoryi.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny? Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. To bardzo trujący gaz, który nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Nie usłyszymy go, nie zobaczymy i nie poczujemy. Dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych?
Niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
6. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.