Do godz. 13 jest okazja, aby skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych zorganizowanych przez złotoryjski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Nie trzeba być na czczo, więc do holu Złotoryjskiego Ośrodka Kultury można zajrzeć także podczas sobotnich zakupów – wystarczy 5-10 minut wolnego czasu. Akcję wspiera gmina miejska.
– Robimy dzisiaj pomiar glikemii przygodnej, a jeśli coś w tym badaniu wychodzi nie tak, to kierujemy na sprawdzenie poziomu hemoglobiny glikowanej, która pokazuje średni wynik z trzech miesięcy – tłumaczy Monika Kaczmarek, prezeska Oddziału Rejonowego PSD w Złotoryi. Sprawdzana jest także saturacja w organizmie, tętno, ciśnienie oraz waga ciała łącznie z pomiarem tkanki tłuszczowej.
Akcja, prowadzona we współpracy z Przychodnią Rejonową w Złotoryi, ma charakter profilaktyczny. – Chcemy zapobiegać w ten sposób rozwojowi poważniejszych chorób. Badania mają uświadomić każdemu pacjentowi, co może się zdarzyć z jego zdrowiem – zaznacza szefowa diabetyków. – Podczas takich przygodnych akcji można szybciej wyłapać schorzenia, niż zanim pacjent zdecyduje się pójść do przychodni, żeby się przebadać. Nie stawiamy tutaj diagnozy, sprawdzamy jedynie orientacyjnie pewne parametry, a jeżeli coś jest nie tak, to pacjent kierowany jest do laboratorium celem postawienia szczegółowej diagnozy.
PSD chce przebadać co najmniej 200 osób. Do godz. 9:30 w ZOK-u pojawiło się ponad 30 mieszkańców. – Udało nam się już wyłapać osoby, które mają problemy i wyniki dzisiejszych badań powinny być dla nich sygnałem alarmowym oraz wskazaniem do pogłębionej diagnozy – zdradza Kaczmarek. – Dlatego zachęcamy do udziału w naszej akcji. Pomiary zajmą nie więcej niż 10 minut, nie trzeba być na czczo, a ukłucie nic nie boli.
Dzisiejsze badania to pierwszy z czterech etapów programu autorstwa PSD pn. „Działania związane z łagodzeniem skutków epidemii COVID-19”, który został dofinansowany ze środków gminy miejskiej Złotoryi. – Pacjenci, u których zostaną dziś wykryte nieprawidłowości, będą skierowani na warsztaty z trenerem personalnym, na trwające miesiąc bezpłatne treningi na siłowni, a na zakończenie dla wszystkich pacjentów będzie wyjazd integracyjny – dodaje pani Monika.
W ZOK-u działania profilaktyczne związane ze szczepieniami ochronnymi prowadzi też złotoryjski sanepid. Placówka udostępniła także alkogogle i narkogole, dzięki którym można się przekonać, jak wygląda świat zza kierownicy po alkoholu i narkotykach.