Z roku na rok ubywa uczniów w złotoryjskich szkołach ponadgimnazjalnych. Moda? Większe miasto? Presja koleżeńska? Nie do końca można jednoznacznie stwierdzić, co decyduje o tym, że absolwenci gimnazjów coraz częściej wybierają placówki poza naszym powiatem.
Warto dla zobrazowania skali przytoczyć dane sporządzone przez Starostwo Powiatowe w Złotoryi (z 23 czerwca tego roku) o ilości osób kontynuujących naukę w szkołach ponadgimnazjalnych w naszym powiecie. W roku szkolnym 2013/2014 absolwentów, którzy wybierali złotoryjskie placówki, było 66,58 proc., w roku 2014/2015 było ich 59,90 proc., w kolejnym (2015/2016) stanowili 57,29 proc., zaś w minionym (2016/2017) już tylko 55,21 proc.
kolor niebieski - abslowenci, którzy w poszczególnych rocznikach wybrali szkoły ponadgimnazjalne w powiecie złotoryjskim
kolor pomarańczowy - absolwenci, którzy w poszczególnych rocznikach wybrali szkoły ponadgimnazjlane spoza powiatu złotoryjskiego
Tendencję spadkową komentuje burmistrz Robert Pawłowski. – To bardzo niepokojące, tym bardziej, że do tej pory uciekała nam młodzież po 9 latach nauki, a za moment stanie się to po 8 latach. Odczują to na pewno kluby sportowe i stowarzyszenia. Jest to ostatni moment, żeby nie tylko zahamować, ale odwrócić tę tendencję, ale bez ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Złotoryi to się nam nie uda. Potrzebna jest uczciwa diagnoza, dlaczego się tak dzieje. Nie wiem tylko, czy wszyscy jesteśmy gotowi, żeby o tym problemie otwarcie rozmawiać. Powiat bolesławiecki np. poradził sobie z tym, więc nie jest to problem z kategorii tych niemożliwych do rozwiązania – mówi.
Spośród tegorocznych absolwentów złotoryjskich gimnazjów, których było 104, ponad 70 jak do tej pory zadeklarowało dalszą naukę w mieście.
Zespół Szkół Zawodowych w Złotoryi w nadchodzącym roku szkolnym uruchamia 6 oddziałów: Technikum Informatyczno-Mechaniczne (31 uczniów), Technikum Hotelarskie (20), Technikum Logistyczne (29), Liceum Ogólnokształcące Mundurowe (24) oraz dwie klasy szkoły branżowej (43). Znaczna część z zapisanych osób to absolwenci złotoryjskich gimnazjów, których jest w sumie 50. ZSZ wybrało 38 absolwentów gimnazjum przy ul. Wilczej (rok temu było 31), zaś z gimnazjum przy ul. Kolejowej przyszło 12 osób (rok temu było 3).
Jednak jak zaznacza dyrektor ZSZ w Złotoryi Jan Kotylak, ruch uczniów jest ciągle płynny i potrwa najprawdopodobniej do końca sierpnia, dlatego dane nie są ostateczne. – Chociaż mamy wstępne wyniku naboru, to z doświadczenia wiemy, że wszytko to się może jeszcze zmienić. Może być tak, że ci, którzy się zdecydowali na naszą szkołę, zmienią zdanie i pójdą do innej placówki, ale może być tak, że niektóre osoby, które wybrały inną szkołę, przyjdą do nas. Dlatego ten ruch uczniów cały czas trwa – tłumaczy dyrektor Kotylak, który podkreśla, że w porównaniu do zeszłego roku szkoła ma o 25 kandydatów więcej, co jest dobrą informacją.
W porównaniu do zeszłego roku mniej uczniów wybiera Zespół Szkół Ogólnokształcących w Złotoryi. W roku szkolnym 2017/2018 szkoła utworzy dwie klasy pierwsze. Jedna o profilu europejskim (16 uczniów), druga o profilu biologiczno-chemicznym z grupą informatyczną(19). W sumie do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II przyjęto 35 kandydatów. Większość z nich to absolwenci szkół gimnazjalnych ze Złotoryi (ponad 20 osób). – Cieszy nas to, że są to dobrzy i bardzo dobrzy uczniowie, mający wysokie wyniki na testach gimnazjalnych np. z języka polskiego. Martwi natomiast to, że kandydatów po prostu było mało. Szkoła ma przygotowaną kadrę, bardzo dobre warunki do nauczania, ale tak jak w innych szkołach na Dolnym Śląsku nie zapełniła klas pierwszych. Zamieszczony w piątek na stronie wrocławskiego kuratorium wykaz wolnych miejsc w rekrutacji do szkół liczy aż 45 stron – mówi Aleksander Pecyna wicedyrektor ZSO w Złotoryi.
Podobnie jak w przypadku Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi dane te mogą ulec jeszcze zmianie, ponieważ obydwie placówki cały czas czekają na nowych kandydatów do swoich szkół.