160. występ Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy Rota zgromadził w sali widowiskowej ośrodka kultury rzeszę słuchaczy, którzy w zadumie wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek.
Przez godzinę mogliśmy wysłuchać 14 utworów. Były zarówno znane wszystkim kolędy, m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, jak i mniej popularne, ale równie piękne, np. „Mario czy już wiesz” lub „Uciekali, uciekali” (młoda kolęda, która powstała w roku 1991).
Utwory przeplatane były poetyckimi wstawkami, które potrafiły zgromadzić łzy na wielu policzkach. – Fragment listu matki do zmarłego syna, przeczytany przez panią z zespołu tak wzruszająco, spowodował, że się dosłownie popłakałam – powiedziała po koncercie jedna ze słuchaczek.
Rota od jesieni 2018 r. świętuje 10-lecie istnienia. Powstała jako zespół parafialny przy parafii NNMP, z inicjatywy ówczesnego wikariusza Przemysława Tura oraz Urszuli Regulskiej, nauczycielki historii. Ostateczny, żołnierski charakter zespołu, został uformowany w 2012 roku, w dniu zarejestrowania stowarzyszenia oraz dzięki wsparciu komendanta JPR Baryt Jana Kuska, który wyposażył członków Roty w mundury.
W ciągu 10 lat zespół wykonał 160 koncertów. – Występujemy głównie w kościołach i domach kultury na terenie Dolnego Śląska. Zdarzają się jednak koncerty w Łodzi czy okolicach Warszawy – mówi prezes Stowarzyszenia ZAŻR Rota, Stanisław Kubicz.
Zespół liczy aktualnie 14 muzyków, którzy na próbach spotykają się średnio raz w tygodniu.