Dzięki kamerom monitoringu miejskiego udało się błyskawicznie zlokalizować psa, który uciekł swojemu panu. Pupil odnalazł się w zupełnie innej części miasta.
Pies zerwał się ze smyczy podczas spaceru w okolicach stawu na ul. Wiosennej. Bezradny właściciel szybko zadzwonił przez telefon na straż miejską i opisał szczegółowo zgubę. Strażnicy przekazali te informacje operatorowi monitoringu, który po chwili dostrzegł w Rynku psa o białej sierści, przypominającego wyglądem tego poszukiwanego. We wskazane miejsce, w okolice sklepu Nastolatka, natychmiast udała się strażniczka miejska i schwytała zdezorientowane zwierzę, które nie broniło się i nie uciekało. Zabrała je do strażnicy, w której po chwili zjawił się właściciel poszukiwanego czworonoga. Okazało się, że pies zlokalizowany za pomocą kamery to jego zaginiony pupil.
– W takim przypadku właściciela, mimo że nie upilnował swego psa, traktujemy zazwyczaj ulgowo. Co innego w sytuacji, gdy ktoś nie wykazuje żadnego zainteresowania, tzn. gdy znajdziemy psa bez opieki, o którego ucieczce lub zaginięciu nikt wcześniej nie zgłosił. Traktujemy to jako brak należytej opieki nad zwierzęciem i sprawa kończy się mandatem, którego kwota w ostatnich tygodniach wzrosła czterokrotnie – tłumaczy Jan Pomykała, komendant złotoryjskiej straży miejskiej.
W połowie listopada weszła bowiem w życie nowelizacja kodeksu wykroczeń, która zaostrzyła kary za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 kw). Za nieupilnowanie psa lub za prowadzenie go bez smyczy można teraz zapłacić już nie 250, a 1000 złotych grzywny! Trzeba się też liczyć nawet z karą ograniczenia wolności. Kary są wyższe nie tylko dla właścicieli psów, ale i dla każdego, kto płoszy i straszy zwierzę, które potem staje się przez to niebezpieczne (art. 78 kw) – taka osoba może zostać również ukarana grzywną w wysokości 1000 zł.
Zgodnie z par. 17 „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Złotoryi”:
1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.
2. Właściciele zwierząt domowych ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie tych zwierząt oraz wyrządzone przez nich szkody.
1) Do obowiązków właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe należy:
a) prowadzenie psa na smyczy i w kagańcu,
b) natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta domowe na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych, częściach wspólnych budynku (klatce schodowej, piwnicy, strychu),
c) w miejscach publicznych pełny nadzór nad zachowaniem zwierzęcia (…).
fot. pixabay