W niedzielę w całej Europie obchodzony będzie Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA), który został ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską.
Wielu z nas, gdy tylko poczuje się gorzej, zacznie kaszleć i mieć gorączkę, uważa, że powinna zażyć antybiotyk. Dobrze jest, jeśli pójdziemy do lekarza, który w wielu przypadkach wyperswaduje nam ten pomysł. Gorzej, i o wiele niebezpieczniej, może się zrobić gdy postanowimy, bez konsultacji połknąć antybiotyk, który pozostał nam z poprzedniej kuracji, lub załatwiliśmy sobie od znajomych.
Celem EDWA jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności. Narastanie tego zjawiska to w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków.
Musimy pamiętać o tym, że: antybiotyki działają tylko na bakterie, antybiotyki nie leczą chorób wirusowych (grypy, przeziębienia, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli), przyjmujemy tylko antybiotyki przepisane przez lekarza.
W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia pn.„Narodowy program ochrony antybiotyków na lata 2016-2020”. Szczegółowe informacje o tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w Polsce można znaleźć tutaj.