Odpowiedzieli na apel prezydenta Andrzeja Dudy i zaśpiewali wspólnie w samo południe Mazurka Dąbrowskiego – i to z bardzo wysoka, bo z „dachu” Dolnego Śląska. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking zorganizowało wyjątkową akcję pn. „Niepodległa do hymnu na szczycie Śnieżki”.
– Zaprosiłam na szczyt wspaniałych turystów, bo uznałam, że najwyższy szczyt Karkonoszy jest dla wielu z nich, podobnie jak dla mnie, symbolicznym miejscem i spokojne, wspólne zaśpiewanie a cappella hymnu narodowego będzie doskonałą formą do okazania szacunku dla naszej Polski w to wyjątkowe święto, czyli 100-lecie odzyskania niepodległości – tłumaczy Paulina Ruta, prezes PSNW.
W niedzielę 11 listopada przed południem na najwyższy szczyt Karkonoszy wdrapało się pod auspicjami PSNW kilkadziesiąt osób, ludzi kochających góry i piesze wycieczki. Były wśród nich rodziny z małymi dziećmi. Część szła na szczyt pod biało-czerwonymi flagami.
– Klimat tego wydarzenia był bardzo podniosły. Punktualnie o godz. 12 byliśmy małą cząstką świata, bowiem w ponad tysiącu miejsc o tej właśnie porze wyśpiewano nasz hymn narodowy, by uczcić 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości. Taka historia zdarza się tylko jeden raz. O naszej inicjatywie na Śnieżce można przeczytać artykuł podsumowujący akcję na oficjalnej stronie Biura Programu Niepodległa – dodaje Paulina Ruta.
Pięć miejsc z tego tysiąca zostało wybranych do oficjalnego reportażu Biura Programu Niepodległa. W tej piątce znalazła się również Śnieżka i piechurzy z PSNW. Kto był w tym czasie na szczycie, widział zapewne operatorów i kamery, które – pomimo nasilającego się wiatru – próbowały uwiecznić muzyczne poczynania turystów. Film będzie dostępny niebawem na oficjalnej stronie Biura Programu Niepodległa www.niepodlegla.gov.pl.
– Całą akcję zrobiliśmy w poszanowaniu przyrody, z szacunkiem do drugiego człowieka, bez podziałów, bez lepszych i gorszych, jako jedna, biało-czerwona rodzina. Cieszę się też, że spotkaliśmy się ze zrozumieniem ze strony dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego i uzyskaliśmy zgodę na organizację naszej narodowej akcji na szczycie Śnieżki. Zdajemy sobie sprawę, że to nie stadion, że nie jest to idealne miejsce do organizacji cyklicznych wydarzeń sportowych gromadzących tłumy, ze względu na ochronę ścisłą. To była jednak tylko jednorazowa akcja, z poszanowaniem wszystkich zasad ujętych w regulaminie parku – podsumowuje pani prezes.
fot. P. Ruta