Półmetek obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości za nami. Dziś w Złotoryi mieliśmy z tej okazji Festiwal Piosenki Patriotycznej. W trwającym ponad 3 godziny maratonie śpiewaczym wzięło udział 32 wykonawców. Utwory, które zaśpiewali, u niejednego widza wycisnęły łezkę wzruszenia.
Najpierw na patriotyczną nutę śpiewały w ośrodku kultury zespoły, których było 10. Najlepiej, zdaniem jurorów, zaprezentował się duet Kalina Błaszczyk i Gabriela Browolejt, szóstoklasistki z Rokitnicy, które przygotowały utwór „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Drugie miejsce przyznano trio z Klubu Seniora w składzie: Tadeusz Plebańczyk, Maciej Gmerek, Marian Kuźmiak (piosenka „Piechota”), a trzecie – grupie wokalnej Niezapominajka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, która wystąpiła z utworem „Polsko, kocham Cię”.
Większą rywalizację mieliśmy w kategorii solistów. W tym przypadku na scenie pojawiło się aż 22 wykonawców. Jurorzy, którymi dziś byli: Aneta Kolendo, oboistka z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, oraz Agnieszka Radziejewska i Bartłomiej Drak z zespołu Paraluzja, wyboru łatwego nie mieli. – O ile w przypadku zespołów byliśmy zgodni co do tych, które chcemy nagrodzić, to w przypadku solistów musieliśmy dokładnie zliczyć wszystkie punkty. Trudno jest wśród tylu wykonawców wybrać trzech do nagrodzenia, bo poziom był bardzo wyrównany – powiedziała Aneta Kolendo.
Ostatecznie najwięcej punktów otrzymała Hanna Dutka, która wystąpiła z piosenką „Taki kraj”. Jury nagrodziło też Marikę Świtalską (zaśpiewała także „Piechotę”) oraz Julię Fajkisz (piosenka „Miejcie nadzieję”). Wszystkie trzy są uczennicami SP nr 3 i podopiecznymi Klubu Piosenki działającego przy Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Było też jedno wyróżnienie, dla Jana Mateckiego, który przy akompaniamencie gitarowym taty (również Jana Mateckiego) zaśpiewał utwór „Orlątko”.
Dzisiejszy festiwal był wyjątkowym, bo wielopokoleniowym koncertem muzycznym. Na scenie wystąpili artyści amatorzy w wieku od 5 do 94 lat. Można więc powiedzieć, że reprezentowali 5 pokoleń Polaków. Tym najstarszym uczestnikiem festiwalu był Ryszard Kropiewski, który wykonał „Bywaj dziewczę zdrowe”. Dostał nagrodę specjalną jury. Impreza przyciągnęła nie tylko wykonawców ze Złotoryi, ale także z kilku okolicznych miejscowości, a nawet z Legnicy czy oddalonej o ponad 80 km Piławy Górnej.
Dodajmy, że festiwal, który odbył się już po raz czwarty, prowadziła Jolanta Zarębska, a w przerwie na pracę jury karaoke patriotyczne dla widzów przygotował Teatr Trzech Pokoleń.
A jutro o godz. 16 w sali widowiskowej ośrodka kultury ostatni akcent tegorocznych obchodów święta 11 listopada – koncert zespołu Spirituals Singers Band.