Ostatnio coraz częściej słyszymy o przypadkach zachorowania w Polsce na odrę. Publikujemy więc komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie przypadków odry na świecie i w kraju.
Na terenie Polski, w okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 r. odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58.
Zachorowania na odrę w Polsce związane są przede wszystkim z „przywiezieniem” choroby z zagranicy lub zakażeniem w Polsce osób nieszczepionych przez obcokrajowców.
Główny Inspektor Sanitarny apeluje o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.
- Zachorowania o charakterze i rozmiarach ognisk epidemicznych mogą wystąpić głównie wśród nieszczepionych społeczności lokalnych lub w środowisku szkolnym, jeśli stopień uodpornienia dzieci i dorosłych jest niewystarczający dla uzyskania tzw. odporności zbiorowiskowej, która powstaje gdy liczba osób uodpornionych osiąga co najmniej 95% - ostrzega Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.
Indywidualne ryzyko zachorowania na odrę występuje u każdej osoby, która nie była szczepiona przeciw tej chorobie (lub jej wcześniej nie przechorowała).
Stosowanie szczepień ochronnych ma zasadnicze znaczenie w zapobieganiu zachorowaniom na odrę. Ze względu na wysoką zaraźliwość choroby oraz jej przenoszenie się drogą powietrzną szczepienie nie może być zastąpione jakimikolwiek innymi środkami ochrony.
Stosowana w Polsce szczepionka przeciwko odrze jest skuteczna i bezpieczna.
Więcej możemy przeczytać tutaj.