Uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świerzawie pojechali do Warszawy na cykl zajęć edukacyjnych.
Młodzież zaczęła od zwiedzania Starego Miasta krocząc Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem, wsłuchani w historię miasta opowiadaną przewodnika.
Po południu przyszedł czas na Centrum Pieniądza NBP, gdzie uczniowie poznali m.in. historię pieniądza oraz projektowania banknotów i monet. Atrakcją zwiedzania był skarbiec, w którym każdy mógł wziąć do rąk sztabkę złota ważąco ok. 12 kg.
W Muzeum Powstania Warszawskiego świerzawianie poznali tragiczną część historii Warszawy związaną z II wojną światową oraz odwagą i bohaterstwem młodych ludzi, będących w ich wieku.
Drugi dzień wycieczki wypełniły w większości zajęcia edukacyjne w Centrum Nauki Kopernik. – Po pobudce ok. godz. 6 rano, jeszcze zaspani, ale ciekawi nauki zjawiliśmy się pod centrum – wspominają uczniowie.
Znalazł się jednak czas na rozrywkę – Niezapomniane wrażenie pozostawił na pewno seans filmowy „Na skrzydłach marzeń” w planetarium. Wizytę zakończyliśmy w „majsterkowni”, w której uczniowie samodzielnie pracowali nad różnymi projektami. Maks układał labirynt z przewodów rurowych, pozostali budowali latające konstrukcje, które mogli testować w torze powietrznym lub projektowali kolejkę z wagonikiem, w której należało znaleźć środek równowagi – opowiadają opiekunowie Romana Kaszubowska i Piotr Melnarowicz.
Zajęcia odbyły się w ramach realizacji projektu edukacyjnego pt.: „Od kruszcu do monety – jak powstały pierwsze pieniądze w świetle 100–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę”. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.