Epidemia epidemią, ale Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotoryi nie rezygnuje z realizacji projektów edukacyjnych Erasmus+ oraz „Poznaj – Zrozum – Zapamiętaj”. Zwłaszcza ten drugi przekłada się na poprawę wyników w nauce, dzięki czemu złotoryjska podstawówka dogoniła średnią wrocławską. W placówce przy ul. Wilczej wbrew trudnościom przybywa nowoczesnego sprzętu dydaktycznego i ciekawych zajęć pozalekcyjnych. – „Trójka” po prostu fajna jest – uśmiecha się dyrektorka Danuta Boroch, która na wrzesień szykuje już miejsca dla nowych uczniów w 4 klasach pierwszych.
Hiszpańskie Sabadell, irlandzkie Killarney, włoskie Ripi, greckie Saloniki, chorwacka Zrnovnica i do tego Złotoryja – szkoły z tych 6 miast i gmin biorą udział w międzynarodowym projekcie pt. „Mały Książę i jego europejscy przyjaciele stawiają czoła problemom współczesnego świata”. W złotoryjskiej „trójce” uczestniczy w nim ok. 30 dzieci z klas szóstych i siódmych. Nasza szkoła otrzymała na realizację przedsięwzięcia unijny grant w wysokości 27 570 euro z programu Erasmus+.
Projekt jest inspirowany powieścią Antoine'a de Saint-Exupéry'ego i polega na podróży „małych książąt i księżniczek” z krajów partnerskich po Europie borykającej się z wyzwaniami XXI wieku: zmianą klimatu i kryzysem ekologicznym, wojnami, uchodźcami i inkluzją społeczną, zdrową żywnością i odpowiedzialną dietą, brakiem kompetencji społecznych i uzależnieniem ekranowym, a także nierównością płci i rolą kobiet w społeczeństwie. Uczestnicy spróbują wspólnie znaleźć rozwiązanie dla tych społeczno-cywilizacyjnych problemów współczesnego świata. Zwieńczeniem tych poszukiwań ma być cyfrowa opowieść o podróży małych galaktycznych wędrowców i ich odkryciach, która powstanie na zakończenie projektu. Książka porówna podejście do wyzwań XXI w. w poszczególnych krajach partnerskich.
Projekt ruszył jesienią zeszłego roku i potrwa 2 lata. Założenie jest takie, że w tym czasie jego uczestnicy odwiedzą 6 szkół partnerskich i będą gościć w domach swoich rówieśników. Jak dotąd miały się odbyć 2 spotkania: we Włoszech i w Grecji, ale niestety – ze względu na epidemię nie dojdzie do skutku. Najbliższe zaplanowane jest na maj w Polsce i też stoi pod ogromnym znakiem zapytania. Na razie zorganizowano tylko 2 spotkania koordynatorów, oczywiście online.
– Szkoda, bo w tym projekcie uczestnikami są bardzo atrakcyjne kraje, o wyjeździe do których wiele dzieci marzy. Poza tym w przeciwieństwie do poprzednich działań, które prowadziliśmy w ramach Erasmusa, uczniowie mają mieszkać podczas zagranicznych wyjazdów u rodzin, a nie w hotelach, co ma dużą wartość integracyjną – tłumaczy Danuta Boroch, dyrektorka SP nr 3.
Ale szkoła nie próżnuje. Powstał już kącik Erasmus+, a projekt z konieczności jest realizowany w sieci i stacjonarnie. – Mimo pandemii dzieci zaprzyjaźniają się przez internet, wymieniły się kartkami świątecznymi, a nasze przedszkolaki nagrały życzenia i piosenkę w języku angielskim dla uczestników Erasmusa z krajów partnerskich. Odbył się też konkurs na logo projektu i muszę się pochwalić, że wygrała propozycja przygotowana przez dzieci z naszej szkoły – cieszy się pani dyrektor.
Ale nie samym Erasmusem+ w tym roku „trójka” żyje. Szkoła kończy projekt pn. „Poznaj – Zrozum – Zapamiętaj”, którego realizacja wydłużyła się z powodu pandemii. Zaowocował on zakupem wielu pomocy dydaktycznych, m.in. 50 tabletów, laptopów, rzutników multimedialnych, 10 robotów do programowania (tzw. ozoboty) oraz nagłośnienia do sali gimnastycznej, do tego trzeba dodać organizację szeregu zajęć rozwijających i wyrównawczych z większości przedmiotów dydaktycznych. W programie było również wiele wycieczek edukacyjnych, z których niestety część przez koronawirusa się nie odbyła.
Tymczasem w kolejce czeka już kolejna inicjatywa, która pomoże w doposażeniu SP 3 oraz w rozwijaniu zainteresowań naukowych i artystycznych uczniów. To nowy projekt pn. „Szkoła jest fajna”, który ma ruszyć od września. Dla „trójki” oznacza on potężny zastrzyk finansowy w ramach unijnego grantu, który uczniom złotoryjskich podstawówek da nowe możliwości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności oraz pozwoli na zakup kolejnych tabletów, laptopów i kolorowych drukarek niezbędnych do prowadzenia lekcji (o obydwu projektach pisaliśmy TUTAJ).
Pani dyrektor mocno podkreśla, że udział w projektach edukacyjnych przekłada się na bardzo dobre wyniki nauczania w szkole. Pokazują to m.in. egzamin ósmoklasisty, przy którym w pomiarze dydaktycznym, dla zobrazowania sukcesów i porażek, stosowana jest 9-stopniowa skala staninowa odpowiadająca na pytanie, jaką pozycję zajmuje średni wynik szkoły na tle rezultatów osiągniętych przez całą badaną populację (1 to najniższy, 5 – średni, a 9 – najwyższy). W 2019 r. „trójka” w każdym z trzech przedmiotów egzaminacyjnych: j. polskim, matematyce i j. angielskim była na 6. staninie, podczas gdy średnia dla Wrocławia znajdowała się na 7. staninie. Złotoryjska podstawówka odbiegała w poszczególnych przedmiotach o 5-10 pkt. procentowych od stolicy naszego województwa. Rok później, w 2020, gdy w SP 3 rozpoczął się projekt edukacyjny „Poznaj – Zrozum – Zapamiętaj”, placówka po egzaminie ósmoklasisty awansowała już na 7. stanin (wysoki) – ten sam, co szkoły wrocławskie, zrównując się z nimi średnimi wynikami procentowymi w każdym z trzech przedmiotów.
– Trójka po prostu jest fajna. I staje się szkołą nowoczesną – podkreśla Danuta Boroch, która kieruje placówką przy ul. Wilczej od 5 lat. – Przez ten czas zapewniliśmy dostęp do internetu w każdej sali lekcyjnej, do tego doposażyliśmy je w dziesiątki rzutników i komputerów, tworząc profesjonalną bazę do prowadzenia ciekawych lekcji. Zbudowaliśmy także nowoczesne laboratorium chemiczno-fizyczne, jakim nie może się pochwalić żadna inna placówka w promieniu wielu kilometrów. Staramy się zapewnić przyjazny klimat do nauki. Mamy ogromne bogactwo zajęć pozalekcyjnych, wystarczy tylko chcieć w nich uczestniczyć. Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miejskim w Złotoryi klasy w naszej szkole nie są przeładowane, są mało liczne, a to znacznie zwiększa komfort uczniów i nauczycieli, którzy mają realną szansę na indywidualizację pracy z uczniem, skupiają się na konkretnym dziecku, łatwiej im do każdego dotrzeć – dodaje pani dyrektor.
Szkoła przy ul. Wilczej bardzo się zmieniła w ostatnich latach, ale na tym nie poprzestaje i nadal zamierza dążyć ku lepszemu. Złotoryjski magistrat ma w planach przeprowadzenie termomodernizacji placówki, a w ramach rządowego programu „Posiłek w domu i szkole” kapitalny remont przejdzie szkolna stołówka wraz z kuchnią, które zostaną przebudowane i otrzymają nowe wyposażenie.
„Trójka” chce stworzyć od września 4 klasy pierwsze. Nabór na nowy rok szkolny jest prowadzony od tygodnia. Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć TUTAJ.