Nowoczesna pracownia fizyczno-chemiczna w „trójce” już oficjalnie otwarta. W zeszłym tygodniu odbyła się w niej pokazowa lekcja z udziałem uczniów klasy III gimnazjum. Poza dyrekcją szkoły i burmistrzem Złotoryi wzięli w niej udział również przedstawiciele Fundacji KGHM Polska Miedź, która przekazała darowiznę na stworzenie laboratorium.
– Chemia i fizyka to od wielu lat pięta achillesowa złotoryjskiej oświaty. Mamy słabe wyniki na egzaminach końcowych, mało też uczniów przystępuje do matury z tych przedmiotów. Na palcach jednej ręki można policzyć absolwentów naszych szkół, którzy uczą w tej chwili przedmiotów ścisłych. Chcemy przełamać ten niekorzystny trend, dlatego od kilku lat podejmujemy starania, żeby wyjść z zapaści w dziedzinie nauk przyrodniczych. Stąd ta pracownia, do której miasto dołożyło część środków. Pozwala ona nauczycielowi na odejście podczas lekcji od sztampy i schematu, na pokazanie uczniom zjawisk przyrodniczych w inny niż dotychczas sposób. Takie zajęcia jak dziś, na których trzeba na przykład złożyć przestrzenny model cząsteczki określonego związku chemicznego, angażują więcej zmysłów, absorbują uwagę uczniów, to powoduje, że nauczanie jest po prostu bardziej skuteczne – podkreśla burmistrz Robert Pawłowski. – Liczymy na to, że dzięki zajęciom w tej nowoczesnej pracowni uda się zainteresować naukami przyrodniczymi większą liczbę uczniów, którym w przyszłości łatwiej będzie znaleźć pracę. Bo chemia, fizyka, biotechnologia to przyszłość rozwoju gospodarczego, jeśli kraj chce się liczyć na arenie międzynarodowej, musi inwestować właśnie w nauki ścisłe – dodaje.
Przypomnijmy: Szkoła Podstawowa nr 3 wygrała konkurs „Laboratoria XXI wieku” zorganizowany przez Fundację KGHM Polska Miedź, za co otrzymała 84 789,47 zł darowizny. Zadaniem placówek z siedmiu powiatów Zagłębia Miedziowego było opracowanie projektu polegającego na stworzeniu w szkole nowoczesnego laboratorium, które w znaczny sposób wpłynie na polepszenie warunków nauczania. Liczyła się kreatywność i pomysłowość. Dzięki darowiźnie „trójka” zakupiła całe zestawy chemiczne (odczynniki, naczynia) do prowadzenia reakcji na lekcjach oraz szafy do ich przechowywania. Są też dwie mobilne szafy laboratoryjne do przeprowadzania pokazów. Jednak najciekawszy element nowej klasy to dygestorium, rzadko raczej spotykane w szkołach podstawowych. To specjalna, przeszklona komora przypominająca szafę, w której przeprowadzane są reakcje spalania substancji z wydzieleniem gazów trujących i niebezpiecznych dla zdrowia. Pracownię uzupełnia 5 laptopów, które również będą wykorzystywane na lekcjach. Dla pełnego bezpieczeństwa uczniów w sali jest też czujnik gazu, wyciąg powietrza oraz monitoring.
Remont pomieszczenia klasowego na nową pracownię został przeprowadzony dzięki 12 tys. zł przekazanym przez Urząd Miejski w Złotoryi, który jest organem prowadzącym szkołę.
Więcej o pracowni można przeczytać TUTAJ.