Półmetek przekroczyły już prace na budowie łącznika ulic Grunwaldzkiej i Zagrodzieńskiej. Droga jest niemal gotowa do asfaltowania. To złotoryjski wkład w regionalną „autostradę rowerową”, czyli Dolnośląską Cyklostradę, którą turyści będą mogli popedałować m.in. w kierunku Grodźca.
Łącznik to jedna z kilku nowych dróg, które zostaną w tym roku oddane do użytku w naszym mieście. Nazywa się „ulica Uniejowicka”. Nazwa jest trafna o tyle, że to przedłużenie w kierunku Grunwaldzkiej drogi biegnącej do Złotoryi od strony Uniejowic. Nowa trasa asfaltowa prowadzi po śladzie starej szutrówki przy granicy miasta, a w środkowym odcinku przecina pole, na którym do niedawna jeszcze uprawiano zboże. Liczy 960 m długości.
Choć na drodze będzie dopuszczony ograniczony (pod względem tonażowym) ruch samochodowy, powstaje ona głównie z myślą o rowerzystach. Stanowi złotoryjski fragment trasy Via Regia biegnącej z Opolszczyzny do Niemiec i tworzącej sieć Dolnośląskiej Cyklostrady. Jezdnia na Uniejowickiej będzie miała zazwyczaj 3,5 m szerokości, tylko miejscami osiągając 5 m. Jej użytkownicy dostaną też do dyspozycji 75-centymetrowe pobocza, a w kilku miejscach mijanki.
Inwestycję na zlecenie Urzędu Miejskiego w Złotoryi realizuje od sierpnia Przedsiębiorstwo Transportowo-Budowlane. Wykonawca wytyczył już nowy przebieg drogi w polu i jest na etapie przygotowań do położenia asfaltu. Niemal na całej długości łącznik jest już ustabilizowany, a ostatnie prace trwają na odcinku przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie wcześniej montowana była w ziemi kanalizacja deszczowa.
– Prace idą zgodnie z harmonogramem, wykonawca ma najtrudniejszą część inwestycji za sobą, termin jej zakończenia nie jest raczej zagrożony – usłyszeliśmy w Wydziale Architektury, Geodezji i Rozwoju Miasta w UM. Przypomnijmy, że PTB ma oddać drogę do użytku do 2 grudnia tego roku.
Inwestycja, która wpisze Złotoryję na mapę turystyki rowerowej południowo-zachodniej części Polski, ma kosztować 2 mln 188 tys. zł, przy czym 1 mln 750 tys. zł pochodzi z funduszy europejskich i z budżetu państwa. W ramach tych środków przy drodze znajdą również miejsce elementy małej architektury dostosowane do potrzeb rowerzystów – wykonawca zamontuje na poboczach po 6 ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery.
Więcej o projekcie budowy Uniejowickiej pisaliśmy TUTAJ.