„Złotoryja programuje” to nazwa nowego projektu złotoryjskiego magistratu realizowanego we współpracy z firmą Halpress. Skierowany jest do młodych złotoryjan, którzy chcą się rozwijać w kierunku informatycznym i dobrze przygotować do rozszerzonej matury z matematyki. Zaowocuje bezpłatnymi kursami programowania zorganizowanymi w czasie najbliższych wakacji w starym ratuszu. Zapisy już wkrótce.
Interesujecie się informatyką? Marzyliście kiedyś o tym, aby pracować w zawodzie programisty? Pomożemy Wam wystartować! – tak się zaczyna jeden z pierwszych postów zmieszczonych na facebookowym profilu „Złotoryja programuje” (można go znaleźć TUTAJ). Od kilku dni ukazują się na nim najróżniejsze informacje i ciekawostki ze świata IT, a wkrótce pojawią się także zadania z kodowania i konkursy z nagrodami (od prostych łamigłówek wymagających logicznego myślenia po trudniejsze algorytmy). I tak aż do wakacji, gdy w starym ratuszu w Rynku zorganizowane zostaną bezpłatne kursy programowania (jednym z wyzwań ma być pisanie gier na komputerach).
– Cały projekt, nazywany przez nas roboczo „Czas na zawodowców”, ma na celu pokazanie młodzieży, że programowanie jest fajne i że to może być ich przyszły zawód. W wakacje planujemy 5 całodniowych szkoleń. Dwa z nich będą przeznaczone dla młodszych dzieci. Tam pokażemy podstawy programowania w języku Scratch, nauczymy logiki i trochę innej niż w szkole matematyki. Dwie starsze grupy będą się uczyć podstaw języka XOJO, tego samego, w którym powstała nasza aplikacja mobilna pn. Kaczawskie Klimaty – zapowiada Dominik Sieciński z firmy Halpress, jeden z nauczycieli prowadzących zajęcia.
Zaplanowane jest też szkolenie dla nauczycieli. – Pokażemy na nim, jak uczyć programowania i jak zachęcić młodzież do zgłębiania tajników informatyki. To szkolenie ma także na celu wyłonienie lokalnego lidera, który pociągnie projekt w przyszłości. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymają również bezpłatny dostęp do naszych kursów, które są dostępne na platformie Udemy.com – dodaje Sieciński.
W przyszłym tygodniu na Facebooku pojawi się formularz do zapisów na szkolenia. Wstępnie można już dać znać organizatorom o swoim zainteresowaniu projektem, wypełniając krótką ankietę (dostępną TUTAJ).
Siecińskiego i jego zespół ściągnęli do Złotoryi miejscy urzędnicy. – Chcemy zarazić młodych złotoryjan ideą programowania, a jednocześnie przygotować ich do zdawania rozszerzonej matury z informatyki i matematyki, by mogli się starać o miejsce na studiach politechnicznych, które są z kolei przepustką do solidnej pracy i płacy – tłumaczy Katarzyna Iwińska z Urzędu Miejskiego w Złotoryi, pomysłodawczyni projektu, która razem z burmistrzem Robertem Pawłowskim była w grudniu zeszłego roku w Lesznie. To tam podglądnęli jeden z mitingów programistycznych organizowanych przez Halpress w Leszczyńskim Centrum Biznesu. – Dominik Sieciński, twórca firmy, a jednocześnie nauczyciel informatyki, znalazł klucz do młodych umysłów i od lat z powodzeniem zachęca uczniów szkół średnich do zgłębiania algorytmów i ich oswajania. Bardzo nam się spodobał format tych zajęć. Chcielibyśmy to powtórzyć z sukcesem w Złotoryi, proponując bezpłatną naukę programowania młodzieży z klas 6-8 szkół podstawowych i ze szkół średnich – dodaje Iwińska.
Nie będzie to pierwszy kontakt złotoryjskich uczniów z kodowaniem. Kilka lat temu brali udział w projekcie Liga Umysłów Niezwykłych, rozwiązując przez rok kolejne zadania i wyzwania programistyczne na specjalnej platformie internetowej. – Robili to na tyle skutecznie, że dorównali poziomem licealistom z Wrocławia, co pokazuje, że mamy w Złotoryi utalentowaną młodzież – podkreśla pani Katarzyna.
Przypomnijmy, że UM zamierza rozszerzyć ofertę zajęć dodatkowych dla młodych złotoryjan o tematykę pozasportową. Trwają prace nad zaadaptowaniem jednego ze skrzydeł dawnego ratusza w Rynku na „centrum nauki”, które wspierałoby również przedsiębiorczość wśród młodzieży. Na początek mają być w nim uruchomione wspomniane już kursy programowania oraz zajęcia dla osób o zacięciu humanistycznym (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Programowanie, które odbywa się w tej chwili w kilkuset językach, to jedna z najbardziej dynamicznych i innowacyjnych branż, która pozwala na ciągły rozwój i poszerzanie swoich umiejętności, rozwijanie myślenia analitycznego i logicznego, co z kolei przekłada się na bardziej efektywne rozwiązywanie problemów w codziennym życiu. A co najważniejsze, umiejętności programistyczne są bardzo pożądane na rynku pracy, co może zapewnić satysfakcjonującą karierę i atrakcyjne wynagrodzenie. „Mówiąc krótko, programowanie to świetna zabawa, inspirujące wyzwanie i perspektywa na sukces w karierze zawodowej! Zapraszamy Was do tej przygody i do świata kodowania” – czytamy na stronie projektu „Złotoryja programuje”.