Dzisiaj pod pomnikiem Niepodległości miało miejsce złożenie kwiatów w ramach powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele NNMP.
– Dziś, kartka w kalendarzu wskazuje 1 marca. Jest to dzień szczególny i wyjątkowy. Bowiem w tym dniu, czcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie poddali się nowej władzy komunistycznej, która chciała zatrzeć polską tożsamość i narzucić nam sowiecki system. Ci dzielni ludzie, mimo, że byli już wyczerpani wojną , nie zawahali się podjąć walki o wolność i niepodległość naszego kraju. Często bez wsparcia, zmuszani do działania w tajemnicy, stali się symbolem walki z opresyjnym systemem i skrajnymi narzędziami rządów komunistycznych. Walczyli o wolność, prawa człowieka i demokrację, które powinny stanowić fundament każdego kraju i cywilizacji. Na dzisiejsze święto patrzymy również przez pryzmat tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Działania wojenne, które prowadzi Rosja od ponad roku przeciwko całemu narodowi ukraińskiemu jeszcze bardziej oddają tę atmosferę, która towarzyszyła żołnierzom wyklętym oraz upewniamy się kolejny raz, że przesłanie polskich patriotów zachowuje wciąż aktualność. Żołnierze wyklęci, niezłomni, ale z pewnością można ich także nazwać żołnierzami wyjątkowymi, ponieważ w obliczu braku nadziei, sytuacji kiedy większość uważała, że dalsza walka o wolność i niepodległość jest pozbawiona sensu, to oni właśnie, mając w sercu słowa polskiego hymnu, nie złamali hartu ducha przed zbrodniczym totalitaryzmem, wręcz przeciwnie, dali świadectwo swojej niezłomności oraz nieugiętości. Dlatego są bohaterami tak szczególnymi i wyjątkowymi w naszej historii – mówił starosta Wiesław Świerczyński.
– Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to moment, w którym czcimy pamięć o polskich bohaterach. Bohaterach, którzy przez dziesiątki lat byli pozbawieni czci i honoru, ale nie byli pozbawieni pamięci. Ta pamięć przez dekady żyła w naszym społeczeństwie, aby w końcu w pełni wolnej Polsce, właściwie uczcić dokonania i poświęcenie życia, największego daru, jakim może dysponować człowiek – dodał obecny na uroczystości poseł na Sejm RP Piotr Borys.