Wczoraj w małej sali kinowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie urzędników miejskich z uchodźcami z Ukrainy będącymi pod opieką UM Złotoryja. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uchodźcy.
– Wojna, która toczy się w Ukrainie, jest po części naszą wojną. Mam nadzieję, że pani Marta (Marta Kusiak, koordynatorka ds. uchodźców – dop. red.) dobrze się państwem opiekuje i że tak pozostanie – mówił, podczas powitania przybyłych, burmistrz Robert Pawłowski. Po tych słowach z widowni od razu można było usłyszeć słowa potwierdzenia. – Życzę wam wszystkiego dobrego, a przede wszystkim aby wojna jak najszybciej się skończyła i żebyście mogli spotkać się ze swoimi bliskimi. Sława Ukrainie – dodał na koniec Robert Pawłowski.
Aktualnie pod opieką urzędu, w 11 lokalizacjach na terenie Złotoryi, przebywa 54 uchodźców. Tylko 6 osób (głownie seniorów) znajduje się na całkowitym utrzymaniu gminy. Koszty utrzymania są refundowane przez wojewodę dolnośląskiego.
– 90 proc. uchodźców pokrywa koszty wyżywienia ze względu na posiadane świadczenia rodzinne. W przypadkach gdy np. uchodźca jest w stanie pokryć koszty wyżywienia, jednak nie wystarcza to na partycypację w koszty eksploatacyjne, są one pokrywane przez urząd, a następnie refundowane przez wojewodę. 17 osób pokrywa koszty wyżywienia oraz koszty eksploatacyjne zakwaterowania (np. media) dzięki pełnoetatowemu zatrudnieniu. Nasi uchodźcy są stale motywowani do całkowitego usamodzielnienia, a systematyczne relokacje umożliwiają zwolnienie mieszkań komunalnych, które wracają do zasobu mienia i są przydzielane dla mieszkańców Złotoryi. Poprzez przeprowadzone remonty na potrzeby zakwaterowania uchodźców, jesteśmy w stanie od razu po zwolnieniu udostępnić je mieszkańcom czekającym na mieszkania komunalne – mówi Marta Kusiak.
– Nasze działania są prowadzone w myśl zasady efektywnego gospodarowania finansami publicznymi. Kolejnym etapem będzie całkowite usamodzielnienie się uchodźców, którzy posiadają stałe, stabilne zatrudnienia oraz świadczenia rodzinne. Osoby te w niedługim okresie będą musiały wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym. Jednak każda sytuacja jest analizowana indywidualnie. Inaczej będzie traktowana np. samotna matka posiadająca zatrudnienie, jednak mająca na utrzymaniu dziecko i np. matkę seniorkę lub osobę niepełnosprawną. To samo w przypadku samotnej matki wielodzietnej (dwie matki pod naszą opieką posiadają 4 lub 5 dzieci). Te osoby dodatkowo podlegają ochronie w myśl nowelizacji ustawy o pomocy dla uchodźców – dodaje Marta Kusiak, która podczas wczorajszego spotkania skierowała do uchodźców następujące słowa – Ze swojej strony dodam jeszcze, iż chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy już znaleźli pracę, są w stanie samodzielnie się utrzymać i uczestniczyć w życiu naszego miasta na równi z lokalnymi mieszkańcami. Ten balans jest bardzo ważny, nie tylko dla nas jako samorządu lokalnego czy naszych mieszkańców, ale w szczególności dla was, gdyż zadowolenie społeczne jest tylko możliwe jeśli zachowujemy zasadę równości pomiędzy obywatelami polskimi i ukraińskimi na naszym terenie. Dlatego serdecznie proszę tych z państwa, którzy jeszcze nie znaleźli pracy dającej możliwość samodzielnego utrzymania na terenie Polski o jak największą aktywność w zapewnieniu zatrudniania i utrzymania swojej rodziny. Wiem, że wielu z was będzie chciało pozostać w Polsce, więc tym bardziej proszę o ustabilizowanie swojej pozycji w lokalnej społeczności. Pozostaję także w nadziei, że już niedługo konflikt zbrojny zostanie zakończony i będziecie mogli zjednoczyć się ponownie ze swoimi rodzinami i narodem w obliczu odbudowy niezależnej, odrodzonej Ukrainy.