Sezon rozliczeń podatkowych w pełni, więc złotoryjski ratusz przypomina o nowym rozwiązaniu internetowym, jakie wprowadził dla mieszkańców w ubiegłym roku – platformie e-podatkowej. Po zalogowaniu na niej można sprawdzić swoje „konto podatkowe”, czyli stan wszystkich zobowiązań wobec miasta, chociażby z tytułu podatku od nieruchomości czy transportowego. – To metoda nie tylko wygodna, ale i bezpieczna – zapewniają miejscy urzędnicy.
E-podatki to część większego systemu usług elektronicznych oferowanych przez Urząd Miejski w Złotoryi. Co dają przeciętnemu mieszkańcowi? Przede wszystkim komplet informacji o daninach lokalnych i opłatach związanych z dzierżawą, użytkowaniem wieczystym, odpadami czy zużyciem wody. Wystarczy kilka kliknięć, by zobaczyć sposób naliczenia podatku, wysokość poszczególnych rat i termin ich płatności, a także zaległości i odsetki. Te informacje pobierane są bezpośrednio z bazy danych urzędu, są więc identyczne z tymi, którymi dysponują urzędnicy. Bezpieczeństwo i poufność zapewniają technologie kryptograficzne.
System umożliwia nie tylko sprawdzenie decyzji podatkowych, ale też uregulowanie ewentualnych należności poprzez płatności elektroniczne.
Jak wygląda logowanie do e-podatków? Odbywa się ono za pomocą profilu zaufanego, który jest powiązany i uwierzytelniony poprzez ePUAP. To oznacza, że na swoje „konto podatkowe” w UM można wejść, potwierdzając tożsamość danymi dostępnymi w banku. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba już pamiętać różnych haseł i loginów do serwisów z usługami publicznymi.
Wszystkie niezbędne informacje i instrukcje, jak korzystać z tej usługi, można znaleźć na stronie eurzad.zlotoryja.pl (wystarczy kliknąć TUTAJ) w zakładce „e-podatki”.
Przypomnijmy, że wprowadzenie płatności podatkowych przez internet to pokłosie dużego projektu pn. „Wdrożenie e-usług publicznych dla mieszkańców gminy Krotoszyce, gminy wiejskiej Złotoryi i gminy miejskiej Złotoryi”. Został on dofinansowany ze środków UE i umożliwił m.in. wymianę sprzętu komputerowego i modernizację sieci wewnętrznej w złotoryjskim magistracie. Dzięki temu można było stworzyć platformę umożliwiającą lepsze zabezpieczenie przechowywanych danych oraz załatwienie szeregu spraw urzędowych w sieci, bez ruszania się sprzed komputera i przez całą dobę (więcej można o tym przeczytać TUTAJ).