Podczas pandemii wiele osób, pomimo tego, że osiągnęły wiek emerytalny, miały utrudnioną możliwość złożenia wniosku o wypłatę emerytury. To właśnie dla nich wprowadzona została możliwość przyznania emerytury z datą wsteczną.
16 maja 2022 roku został odwołany w Polsce stan epidemii (wprowadzony wcześniej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2). Jednocześnie ogłoszony został stan zagrożenia epidemicznego, który jest aktualny do odwołania.
– Ponieważ stan zagrożenia epidemiologicznego obowiązuje, nadal można, składając do nas wniosek o przyznanie emerytury lub renty, stosować druk ERO – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. – Jednak w przypadku osób, które mają już powszechny wiek emerytalny, ale nadal pracują, nie ma to żadnego sensu – dodaje.
Rzeczniczka wyjaśnia, że wniosek o emeryturę może złożyć każdy, ale nie wcześniej niż 30 dni przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. ZUS obliczy i przyzna emeryturę, jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Prawo do emerytury, to nie to samo, co prawo do jej wypłaty. Można złożyć wniosek o jej przyznanie i nadal pracować. ZUS nam emeryturę naliczy i wyda decyzję o jej przyznaniu, ale nie dostaniemy wypłaty dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie umowy o pracę.
– Można to zrobić w każdym momencie (po skończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn) i wcale nie trzeba do tego druku ERO, czyli „obliczania” emerytury wstecz. W momencie faktycznego zakończenia aktywności zawodowej i złożenia wniosku emerytalnego ZUS obliczy kwotę emerytury, uwzględniając wszelkie waloryzacje – wyjaśnia Kowalska-Matis.
Rzeczniczka tłumaczy, że rozwiązanie stosunków pracy i dostarczenie do ZUS odpowiednich świadectw nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudnionych na podstawie innych umów niż umowa o pracę. W przypadku tych osób dołączenie druku ERO może spowodować naliczenie wypłaty z datą wsteczną.
– Od razu wyjaśniam, że wypełniając wniosek, nie można wskazywać konkretnego terminu, od którego ma zostać przyznana lub przeliczona emerytura. ZUS po złożeniu wniosku ERO przyzna lub przeliczy emeryturę dopiero od dnia istnienia prawa do świadczenia, ale nie wcześniej niż od 1 marca 2020 r. Ustawa nie pozwala na dowolne wybieranie terminu, dlatego należy korzystać z gotowych formularzy ZUS żeby uniknąć błędu – mówi rzeczniczka.
Kowalska-Matis zachęca także do dokładnego przeczytania informacji znajdujących się pod wnioskiem ERO (szczególnie punktu 3.), w którym znajduje się wyjaśnienie dotyczące możliwej różnicy w obliczonej wysokość już wypłacanego świadczenia, a co za tym idzie, może zaistnieć konieczność zwrotu nadpłaconych przez ZUS kwot. Dodaje także, że oświadczenie ERO można wycofać tylko do dnia uprawomocnienia się wydanej przez ZUS decyzji.
Wniosek jest dostępny do pobrania TUTAJ.