Do 15 lutego mieszkańcy Złotoryi mogą się starać o pomoc finansową przy utylizacji dachu z eternitu. W naszym mieście jest jeszcze blisko setka budynków pokryta płytami zawierającymi szkodliwy azbest.
Urząd Miejski w Złotoryi prowadzi nabór wniosków na dofinansowanie odbioru, demontażu, transportu i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest lub samego odbioru tych odpadów. Chodzi głównie o faliste płyty azbestowo-cementowe, tzw. eternit, który był w przeszłości używany na pokrycia dachów.
O wsparcie mogą się starać zarówno osoby fizyczne, jak przedsiębiorcy oraz osoby prawne, które są właścicielami lub użytkownikami obiektów ujętych w miejskim wykazie. Przed złożeniem wniosku powinny się upewnić, czy ich nieruchomość jest wpisana do „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy miejskiej Złotoryja” (do załącznika nr 7 – dostępny jest TUTAJ). Urząd sfinansuje złotoryjanom większość kosztów związanych z usunięciem i utylizacją eternitu, wcześniej jednak musi pozyskać dotację na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.
Wnioski będą rozpatrywane w kolejności wpływu do UM. Te złożone po 15 lutym magistrat weźmie pod uwagę dopiero w przyszłym roku.
Formularz wniosku wraz z załącznikami dostępny jest w Wydziale Gospodarki Odpadami UM (oficyna, pok. 1) oraz na stronie www.zlotoryja.pl w zakładce Gospodarka odpadami/Program usuwania azbestu (wystarczy kliknąć TUTAJ), zamieściliśmy go także pod tekstem.
Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznego naboru do UM nie wpłynął ani jeden wniosek o dofinansowanie utylizacji eternitu. To pierwsza taka sytuacja od 2016 r., gdy miasto opracowało program dotyczący eliminowania z przestrzeni miejskiej wyrobów azbestowych. Mieszkańcy nie byli zainteresowani udziałem w akcji, mimo że na terenie Złotoryi jest jeszcze ok. 90 nieruchomości pokrytych tym szkodliwym dla zdrowia materiałem. Ma on zniknąć z dachów do 2032 r. Odpowiedzialni są za to właściciele i użytkownicy obiektów. Państwo dotuje jedynie usunięcie starego dachu wykonanego z azbestu. Za położenie nowego trzeba zapłacić z własnych środków.
Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd nie da się ich już usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach.