6 nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi wzięło udział w szkoleniu „Understanding Autism Spectrum Disorders – Introduction and Interventions”, które odbyło się w Pradze.
Szkolenie jest elementem realizowanego w SOSW projektu „Płonąć, ale się nie wypalić – przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi”. Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+.
Zajęcia w Pradze prowadzone były przez dr Jacqui Ashton Smith, która jest członkiem Grupy Referencyjnej Ekspertów ds Edukacji Autyzmu oraz członkiem Expert Advisory Panel of Autism Accreditation w Wielkiej Brytanii.
Główną formą zajęć był wykład z elementami warsztatowymi, wzbogacony filmami, wywiadami z osobami z ASD.
Jednym z omawianych tematów były oddziaływania sensoryczne oraz ich wpływ na osobę ze spectrum. Treści szkolenia obejmowały także zachowania trudne i sposoby radzenia sobie z nimi. W mniejszych grupach prowadzone były dyskusje na temat rozwiązań i pomocy jaka udzielana jest osobom ze spectrum w poszczególnych krajach uczestników szkolenia.
Omawiane były także przydatne strategie, metody i formy pracy z osobami z ASD. Szczególnie cenna była praca i kontakt nawiązany z uczestnikami innych europejskich placówek. W szkoleniu uczestniczyli nauczyciele, specjaliści i lekarze z Portugali, Niemiec, Chorwacji, Grecji, Islandii oraz Wielkiej Brytanii. Stworzyło to doskonałą okazję do wymiany informacji na temat sposobów diagnozowania, metod pracy oraz wsparcia uczniów ze spektrum autyzmu.
Pobyt w Pradze to jednak nie tylko nauka, zdobywanie cennych informacji czy rozwój umiejętności komunikacyjnych i zespołowych. – Po skończonych zajęciach wykorzystywaliśmy czas na zwiedzanie Pragi. Wędrówkę rozpoczęliśmy od niezwykle klimatycznego i pięknego Starego Miasta. Nie pominęliśmy także najważniejszego praskiego wzgórza Hradczan, gdzie stoją: katedra, zamek oraz liczne pałace. Pokonując kolejne kilometry dotarliśmy do innego ważnego miejsca na mapie Pragi, wzgórza Wyszehrad. Będąc w Pradze nie sposób nie natknąć się na prace słynnego współczesnego czeskiego artysty Davida Černego oraz posmakować czeskich specjałów – wspominają złotoryjscy nauczyciele.
Wspólne przygotowanie do aktywnego udziału w szkoleniu w środowisku międzynarodowym (analiza literatury, nauka fachowego słownictwa) przyczyniła się do poprawy zespołowego działania nauczycieli. Rozbudowanie warsztatu pracy o nowe metody i formy pracy z uczniami ze spektrum autyzmu pozytywnie wpłynęła także na poczucie pewności siebie nauczycieli w zakresie stosowanych metod pracy oraz na relacje panujące w SOSW.
– Pobyt w Pradze to nowe doświadczenie zarówno w obszarze współpracy, wymiany wiedzy, ale i doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim. To także inspiracja do dalszej pracy, motywacja do poszukiwania coraz skuteczniejszych rozwiązań w pracy z uczniami ze spectrum, a także chęć dzielenia się zdobytą wiedzą z innymi nauczycielami z naszego ośrodka – dodają uczestnicy szkolenia.
fot. własne SOSW Złotoryja