Ciszę wyborczą „przerwały” w sobotę w Złotoryi... salwy śmiechu. Wszystko przez Jerzego Kryszaka, który do łez rozbawił publiczność w złotoryjskim ośrodku kultury. Występ kabareciarza był hitem gali Złotego Dyktanda. Ci, którzy przyszli, nie żałowali. A zwycięzcy konkursu zapamiętają ceremonię rozdania Złotych Piór na długo, bo w końcu nie na co dzień mistrzostwa ortograficznego gratuluje sam mistrz polskiego kabaretu...
Artysta żartów nie żałował. Pokazał, że mimo 34 lat na scenie kabaretowej nadal jest w świetnej formie. Idealnie nawiązał do charakteru wczorajszej imprezy – wrócił wspomnieniami do lat szkolnych i lekcji języka polskiego. Opowiedział o swoim pierwszym występie publicznym w czasach, gdy uczęszczał do liceum dla chłopców w Kaliszu i uczył się na szkolną akademię wiersza „Bagnet na broń”. Opowiedział oczywiście w sposób niepowtarzalny i szalenie zabawny, serwując widzom cały wachlarz swoich słynnych min i gestów. Boki można było ze śmiechu zrywać... Jak bardzo przerysował czasy szkolne, wie tylko sam artysta, tak czy siak znakomicie się tego słuchało i jeszcze lepiej oglądało. W drugiej części występu nie zabrakło numeru firmowego kabareciarza, czyli parodii Lecha Wałęsy, do którego tym razem dołączył Donald Trump i jego żona „Trampolina”. Jerzy Kryszak nie byłby sobą, gdyby nie pośmiał się też trochę z aktualnej sytuacji politycznej w kraju.
„Kryszak show” trwał około godziny. I mógłby zapewne trwać kolejną, bo artysta rozkręcał się z minuty na minutę, gdyby w kolejce nie czekało rozdanie tytułów mistrzowskich. Pan Jerzy zresztą nawet wtedy nie zszedł ze sceny – gwiazdą gali było do końca, energicznie i całym sobą gratulując laureatom tegorocznego Złotego Dyktanda i pozując z nimi do pamiątkowych zdjęć.
Złote Pióra odebrało w sobotę 6 osób: Małgorzata Rak, Miłosz Kaczmarek, Igor Widomski, Martyna Kityk, Tomasz Malarz i Ewa Kwiatkowska. Wyróżnienia w postaci dyplomów za „drugie i trzecie miejsca” otrzymało kolejnych 13 uczestników, których nazwiska prezentujemy pod tekstem.
Przypomnijmy, że w Złotym Dyktandzie wzięła w tym roku udział rekordowa liczba uczestników. Przystąpiły do niego 274 osoby, nie tylko ze Złotoryi, ale także z wielu miejscowości powiatu złotoryjskiego. A nawet z Bolesławca, Wrocławia, Krakowa czy Gorzowa Wielkopolskiego. W kategorii rodzinnej pisało 27 „drużyn”. Najliczniejsza liczyła 6 osób. Wygrały jednak dwie siostry: Anna Koszelowska i Jadwiga Król.
Uczestnikom i zwycięzcom pogratulował burmistrz Robert Pawłowski, który również podziękował polonistom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie kolejnej edycji konkursu ortograficznego. Nawiązał przy tym do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Uczycie dużą grupę złotoryjan pokory do języka polskiego. Nie byłoby naszej niepodległości, gdyby nie ludzie, którzy ten język kultywowali, uczyli w nim. To była podstawa naszej dumy narodowej i świadomości – podkreślał burmistrz.
Gala z udziałem Jerzego Kryszaka, który uśmiech potrafi wywołać u każdego, okazała się strzałem w dziesiątkę, biorąc pod uwagę, że tegoroczne dyktando było „dyktandem z uśmiechem”. Dobra zabawa zaczęła się już podczas części konkursowej przed dwoma tygodniami, przy pisaniu bardzo zabawnych tekstów stworzonych przez Andrzeja Wojciechowskiego. – Autor dowcipne opowiadania wzbogacił niełatwymi ortogramami. I tu już nie było tak śmiesznie. Żadnemu z uczestników nie udało się dyktanda napisać bezbłędnie – zdradziła Iwona Pierzchała, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi, która obok Renaty Fuchs była główną organizatorką konkursu. Do wyrazów, które sprawiły w tym roku najwięcej trudności, należały m.in. polonez, sczochrać, zheblować, jerzyk czy chichot.
WYNIKI 8. ZŁOTEGO DYKTANDA
PACHOLĘTA
Mistrzyni: Małgorzata Rak
Wyróżnienia: Piotr Olszewski i Hubert Węgierek
SZTUBACY
Mistrz: Miłosz Kaczmarek
Wyróżnienia: Julia Hołówka i Maja Siwik
ŻACY MŁODSI
Mistrz: Igor Widomski
Wyróżnienia: Aleksandra Sajewicz i Mateusz Grzywa
ŻACY STARSI
Mistrzyni: Martyna Kityk
Wyróżnienia: Piotr Plasewicz i Dawid Brudniewicz
MAGISTERS
Mistrz: Tomasz Malarz
Wyróżnienia: Agata Fajkisz-Stępak i Monika Hałas
PROFESORES
Mistrzyni: Ewa Kwiatkowska
Wyróżnienia: Anna Koszelowska, Teresa Tokarz i Wiesław Grzywa
KATEGORIA RODZINNA
Zwycięzcy: Anna Koszelowska i Jadwiga Król