Wczoraj w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbyła się akcja profilaktyczna związaną z cukrzycą.
Do ZOKiR-u przybyło ok. 200 uczniów klas 1-3 ze złotoryjskich szkół podstawowych.
- W Złotoryi bardzo prężnie działa stowarzyszenie diabetyków. Jest to jedno z najlepszych stowarzyszeń na terenie Polski, dlatego bez wahania zgodziliśmy się na udział w projekcie „Słodka Julka”. Najważniejsze jest to, abyście z tej imprezy wynieśli wiedzę, która będzie procentowała wam na całe życie. Czyli m.in. jak zdrowo się odżywiać lub jak pomóc koledze czy koleżance chorym na cukrzycę – mówił do młodych złotoryjan burmistrz Robert Pawłowski.
Dzieci na początek obejrzały w kinie prawdziwą historię 8-latki (Julki) chorej na cukrzycę. – Gdy zobaczyłam na filmie jak Julka płacze, to mi się też chciało płakać – mówiła po wyjściu z sali widowiskowej jedna z uczestniczek programu.
Po projekcji nadszedł czas na badania w holu ośrodka kultury. Jeśli chodzi o poziom glukozy we krwi, to przebadano łącznie 171 dzieci, które miały zgody rodziców na badanie. U 13 z nich poziom cukru był za wysoki, więc otrzymały zalecenie przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki.
Panie z Miedziowego Centrum Zdrowia włożyły w akcję tyle serca, że maluchy nawet nie czuły ukłucia w palec, potrzebnego do badania krwi – Nic mnie nie bolało. Nawet nie poczułem, że mnie pani ukłuła – mówi jeden z badanych w holu chłopców.
Gorzej wyszły wyniki badania składu ciała, czyli proporcji tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i wody w organizmie. Na 187 zbadanych uczniów 37 miało takie wskaźniki, które pozwalają już mówić o nadwadze lub otyłości. A ta, jak wiemy, może prowadzić do cukrzycy typu II. To już powód do zmartwień.
– Dzisiejsza akcja to tylko badania przesiewowe, gdy pojawia się w nich coś niepokojącego, zalecamy pogłębione badania, by wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Wartość tej akcji jest jednak ogromna przede wszystkim dlatego, że budzimy świadomość dotyczącą cukrzycy, pokazujemy poza tym, że są wśród nas osoby, które cierpią na tę chorobę, a są tacy sami jak my – usłyszeliśmy od personelu medycznego przeprowadzającego wczorajsze badania.
Kolejny punk akcji był dla dzieci najprzyjemniejszy. Podczas warsztatów kulinarnych uczniowie nauczyli się jak przygotować zdrowy posiłek. – Najbardziej mi się podobało robienie, a później zjadanie kanapek z kiełkami – wspomina 8-letnia złotoryjanka.
Organizatorami projektu „Słodka Julka” są: Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Miedziowe Centrum Zdrowia, Zagłębie Lubin S.A. oraz KGHM Polska Miedź.