Storczyki stanowią jedną z najpiękniejszych ozdób naszych mieszkań. Jest to egzotyczna odmiana kwiatów, która zachwyca bogactwem kolorów i odmian. Jak każda roślina wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Warto przy tym podkreślić, iż wskazania mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi rodzajami orchidei. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zadbać o więdnącego storczyka.
Dlaczego storczyki więdną?
Wielu posiadaczy orchidei ma problem z odpowiednią pielęgnacją, która objawia się więdnięciem i żółknięciem liści. Wśród przyczyn często wymienia się przelanie. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż storczyki lepiej znoszą suszę niż nadmiar wody. W przypadku zbyt częstego podlewania mogą zmięknąć i zbrązowieć. Jeśli jednak liście zrobiły się białe lub jasnozielone oraz kruche oznacza to, że nie dostają odpowiedniej ilości nawodnienia.
Wśród przyczyn więdnięcia można wymienić także obecność chorób i pasożytów, o których będzie świadczyć żółknięcie liści. Dodatkowo naszą czujność powinny wzbudzić osłabione łodygi, które nie są w stanie podtrzymywać okazałych kwiatów. Wielu właścicieli orchidei ma także problem z usychającymi pąkami. Jako roślina wieloletnia powinna kwitnąć każdego roku. Jeśli jednak tak się nie dzieje, powinieneś bliżej przyjrzeć się ogólnym warunkom klimatycznym danego miejsca.
Jak radzić sobie z problematycznym storczykiem?
Jeśli twój storczyk więdnie, w pierwszej kolejności spróbuj znaleźć przyczynę problemu. Jeśli borykasz się z problemem opadających pąków, spróbuj przenieść roślinę w lepiej nasłonecznione miejsce. Brak wystarczającego dostępu do światła sprawia, że orchidea nie może zmagazynować odpowiedniej ilości energii, niezbędnej do dalszego kwitnięcia.
Problemem może być także przewianie lub przegrzanie storczyka. W sezonie grzewczym unikaj stawiania roślin na parapetach. Z jednej strony zimno wpadające przez okno może sprawić, że przemarzną. Z drugiej mogą się przegrzać. Niekorzystnie wpływa na nie bowiem także ciepło unoszące się z kaloryferów. Najlepiej rozwijają się w stałej temperaturze wynoszącej około 20 stopni.
Jeśli przyczyną są infekcje grzybowe, w pierwszej kolejności odizoluj storczyk od innych roślin, aby nie dopuścić do roznoszenia się infekcji. Następnie usuń liście, na których pojawiły się zmiany pod postacią brązowych plam oraz zastosuj odpowiedni preparat biologiczny. Infekcje bakteryjne będą objawiać się natomiast czarnymi plamami. W takiej sytuacji zacznij od obcięcia zainfekowanych liści, a miejsce cięć posyp węglem drzewnym. Nie zapomnij także o odpowiednim oprysku.
Jak pobudzić storczyki do wzrostu?
W codziennej pielęgnacji storczyków należy zadbać o odpowiednie nawadnianie. Orchidee preferują wilgotne powietrze. Częstą przyczyną więdnięcia jest zbyt suchy klimat. Jeśli chcesz zadbać o odpowiednie warunki klimatyczne, postaw na nawilżacze powietrza lub niewielkie nawilżacze do kwiatów. Problem ten pojawia się szczególnie w sezonie grzewczym, gdy ogrzewanie dodatkowo wysusza powietrze.
Podczas podlewania należy pamiętać o odpowiedniej technice. Najlepiej zanurzać doniczkę ze storczykiem w misce z wodą na ok. 20-30 min. W tym czasie roślina pobierze odpowiednią ilość płynu. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie zanurzać liści. Orchideę najlepiej podlewać raz w tygodniu latem oraz raz na dwa tygodnie zimą. Częściej należy przy tym nawadniać kwiaty umieszczone w mniejszych doniczkach. Jeśli zależy ci na bujnych i lśniących liściach, nie zapomnij o dodaniu kilku kropli soku z cytryny do wody. W ten sposób zakwasisz ją, wpływając pozytywnie na wzrost rośliny. Regularnie sprawdzaj gazetki promocyjne z Gazetkowo.pl i znajdź potrzebne produkty w atrakcyjnych cenach.